piątek, 10 luty 2023 18:25

Wynajem mieszkań w Indiach Wyróżniony

Wynajem mieszkań w Indiach Wynajem mieszkań w Indiach Pixabay

Jeśli masz wolne miejsce w domu lub w nieruchomości, z której nie korzystasz, jest to właściwy czas na zebranie plonów i zwiększenie dochodu poprzez wynajęcie miejsca. Segment mieszkaniowy odnotowuje wzrost w czasach po pandemii. Jednak to rynek mieszkaniowy korzysta z większości możliwości i będzie się dalej rozwijał w warunkach zacieśniania polityki pieniężnej i powrotu do normalnego życia.

 Miesięczny popyt na wynajem mieszkań w siedmiu największych indyjskich miastach wzrósł o co najmniej 13-21% w porównaniu z okresem przed Covid-19 w 2019 r. Popyt na mieszkania nagle wzrósł, ponieważ ludzie wrócili ze swoich rodzinnych miast. W rzeczywistości istnieje kilka lokalizacji i społeczności w miastach, w których popyt przewyższył podaż.

 Kondycja rynku mieszkaniowego w Indiach

Bengaluru odnotowała znaczny wzrost popytu na wynajem, co spowodowało wzrost czynszów mieszkaniowych, podała firma zajmująca się obsługą nieruchomości. W tych miastach nastąpił wzrost czynszów mieszkaniowych o 17-23% w porównaniu z okresem przed Covid w 2019 roku. wynosi od 13 do 21%. 

Młodzi ludzie i millenialsi w wieku 25-40 lat również coraz częściej szukają mieszkań, ponieważ w większości wrócili ze swoich rodzinnych miast.

Popularna modelka z Bombaju, powiedziała, że ​​niektórzy z jej kolegów przenieśli się do domu podczas pandemii i teraz wrócili. W rzeczywistości Verma, która płaciła 85 000 rupii jako czynsz przed pandemią, otrzymała od swojego właściciela wysoką zniżkę w wysokości 10 000 rupii, kiedy Covid uderzył, nawet o to nie prosząc. Jednak teraz przeprowadziłam się do innego domu, ale dni zniżek minęły i płacimy normalne stałe czynsze.

 Duże zapotrzebowanie 

Co ciekawe dla Maharashtry, niedawna polityka rewitalizacji rządu stanowego wywołała również dużą liczbę projektów przeznaczonych do przebudowy, co z kolei stworzyło duże zapotrzebowanie na wymagania czynszowe ze strony mieszkańców tych projektów.

Indyjskie wyszukiwania mieszkań pod wynajem wzrosły o 87% rok do roku w drugim kwartale tego roku o 29% w ujęciu kwartalnym. Co więcej, skumulowane oferty mieszkań na wynajem wzrosły o 5% kwartał do kwartału i 27% rok do roku w 11 indyjskich miastach na mapach.

 Rynek mieszkaniowy w Indiach po pandemii

Podczas gdy po Covid-19, przystępność domów wzrosła dzięki łagodnemu systemowi stóp procentowych i ciągłemu wsparciu politycznemu ze strony rządów centralnych i stanowych, własność domów nadal unikała wielu z powodu wysokich budżetów na mieszkania, opóźnień w realizacji projektów i nieodpowiednich lokalizacji projektów przyjaznych dla kieszeni, szczególnie na rynkach Tier. W obecnym scenariuszu, gdy RBI wprowadza zaostrzenie polityki pieniężnej, scenariusz wygląda dobrze dla segmentu mieszkań na wynajem.

Bank Rezerw Indii obniżył główną stopę procentową do rekordowo niskiego poziomu 3% podczas pandemii, co doprowadziło do spadku oprocentowania kredytów mieszkaniowych. Jednak od maja bank centralny podniósł stopę repo o sumę 145 punktów bazowych, a niektórzy analitycy spodziewają się kolejnej podwyżki stóp o 65 pb do końca tego roku.

 Wzrost kosztów nabycia nieruchomości w Indiach

Banki i firmy zajmujące się finansowaniem mieszkalnictwa również podniosły oprocentowanie kredytów, co powoduje, że posiadanie domów jest drogie. 

Nastąpił pewien wzrost całkowitego kosztu nabycia nieruchomości. Średnie ceny wzrosły w pierwszej połowie 2022 r. ze względu na tendencje inflacyjne kosztów nakładów i stóp procentowych w ostatnim czasie.

To z pewnością będzie miało pewne reperkusje dla ogólnej liczby mieszkań w nadchodzących miesiącach, gdy wkraczamy w czerwoną strefę. Obecna podwyżka może w większym stopniu odzwierciedlić się w wielkości sprzedaży mieszkań w segmencie przystępnym i średnim.

W rzeczywistości ożywienie popytu na mieszkania doprowadziło do 7% wzrostu cen w ośmiu największych miastach w drugim kwartale 2022 r.

Rynek wynajmu może jeszcze bardziej wzmocnić się dzięki ustawie Model Tenancy Act, która została zatwierdzona przez rząd federalny w zeszłym roku. Oczekuje się, że uchwalenie modelowej ustawy o najmie usprawni ten raczkujący segment poprzez ustanowienie ram prawnych w postaci sądów najmu oraz ustrukturyzowanych umów najmu.

Więcej w tej kategorii: Domy z prefabrykatów »