poniedziałek, 08 lipiec 2024 15:47

Każdy nowy blok będzie miał schron? Ceny mieszkań drastycznie wzrosną

Schrony w blokach Schrony w blokach fot: pixabay

Projekt ustawy o obronie ludności cywilnej, opracowany przez Lewicę, zakłada, że nowe budynki z garażami będą musiały posiadać miejsca schronienia dla mieszkańców. Przepisy objęłyby budynki wielorodzinne z garażami podziemnymi, budynki użyteczności publicznej oraz biura w zakładach pracy. Dodatkowo miejsca schronienia mają powstać w nowych oraz rozbudowywanych systemach transportu szynowego, takich jak metro.

Niewystarczająca infrastruktura

Aktualnie infrastruktura ochronna w Polsce jest niewystarczająca – w schronach zmieściłoby się zaledwie 1,5 mln osób. Przez brak regulacji aktualnie nawet nie sposób dokładnie określić liczby istniejących schronów.

Wyższe koszty budowy

Ministerstwo szacuje, że przystosowanie budynków do nowych wymogów zwiększy koszty inwestycji o około 1,5 proc. Zdaniem ekspertów rzeczywiste koszty mogą być jeszcze wyższe. W Finlandii, gdzie wprowadzono podobne przepisy, koszty budowy wzrosły o 3–5 proc.

Aby uniknąć znacznego wzrostu cen mieszkań, trzeba by finansowo wesprzeć deweloperów – uważa poseł PiS-u, Piotr Uściński.

W najgorszym scenariuszu, przy założeniu 5-procentowego wzrostu kosztów budowy, ceny mieszkań mogą wzrosnąć nawet o 900 zł za mkw.