Pakiet rozwiązań dla rolników
Zgodnie z zapowiedziami, pakiet rozwiązań ma zniwelować obawy rolników związane z Zielonym Ładem oraz jego elementami w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Janusz Wojciechowski ma przedstawić założenia tego pakietu w polskim Sejmie już 7 marca. Jednym z kluczowych punktów propozycji KE jest całkowite odejście od obowiązkowego ugorowania 4 proc. gruntów. Według nowych propozycji, rolnicy będą mogli decydować o ugorowaniu ziemi, bez przymusu. Ponadto za ugorowanie mają być dodatkowo nagradzani.
Zmiany łagodzące wymagania środowiskowe
Bruksela zapowiada również, że nie będzie kar dla rolników, którzy nie spełnią norm środowiskowych czy klimatycznych. W latach 2025-2027 mają zostać wprowadzone zmiany łagodzące dotychczasowe wymagania Zielonego Ładu. Zmiany proponowane przez KE są reakcją na gwałtowne protesty rolników w Europie, również w Polsce. Organizacje rolnicze krytykują plany Komisji Europejskiej, oskarżając ją o wycofanie się z założeń Europejskiego Zielonego Ładu w polityce rolno-żywnościowej.
Apel organizacji rolniczych
Ponad 330 organizacji z UE apeluje do KE o porzucenie planów likwidacji zielonej architektury Wspólnej Polityki Rolnej. Krytykują one proponowane przez KE rozwiązania, które miałyby na celu wycofanie się z założeń Europejskiego Zielonego Ładu.
Zapowiedzi KE dotyczące nowych propozycji legislacyjnych wzbudzają nadzieję na zmniejszenie obciążeń dla rolników oraz łagodzenie wymagań środowiskowych. Jednak reakcje organizacji rolniczych pokazują, że nie wszystkie środowiska są zadowolone z proponowanych zmian. Ostateczne decyzje mogą mieć istotny wpływ na przyszłość rolnictwa w Unii Europejskiej.
Źródło: Business Insider, Web-Lider