środa, 06 marzec 2024 16:03

Rekordowe ceny złota

Rekordowe ceny złota Rekordowe ceny złota fot. pixabay

Ceny złota wznoszą się na niebotyczne poziomy, napędzane oczekiwaniami dotyczącymi polityki pieniężnej w USA, napięciami geopolitycznymi oraz niepewnością na giełdach. Mimo to, niektórzy ekonomiści wyrażają wątpliwości co do trwałości tego wzrostu.

 

Szok na rynku złota

Ostatnie sesje przyniosły niemal 100-dolarowy wzrost cen złota, co zostało zauważone przez ekspertów z Bloomberga. Rosnące ryzyko korekty na rynkach akcji skłoniło niektórych inwestorów do wycofania się z akcji i lokowania swoich środków w złocie.

Wątpliwości ekonomistów

Mimo entuzjazmu na rynku, niektórzy eksperci kwestionują trwałość ostatniego rajdu na złocie. Szef działu badań towarowych w Commerzbanku, Thu Lan Nguyen, wyraził obawy co do kruchego charakteru tego wzrostu i możliwości jego korekty w najbliższych dniach. Odpływy z funduszy ETF, choć spadają, są częściowo zrównoważone przez popyt banków centralnych na złoto. Chińscy konsumenci również szukają zabezpieczenia w złocie, co podtrzymuje popyt na ten kruszec.

Bezpieczna przystań w niepewnych czasach

Złoto odgrywa rolę bezpiecznej przystani w obliczu wzrastających napięć geopolitycznych, w tym ataków na statki na Morzu Czerwonym oraz problemów gospodarczych Chin. Oczekiwane wybory prezydenckie w USA również przyczyniają się do niepewności na rynkach. Mimo że ceny złota osiągają rekordowe poziomy, istnieją wątpliwości co do trwałości tego wzrostu. Banki centralne nadal pozostają kluczowymi graczami na rynku, podtrzymując popyt na ten szlachetny metal. W obliczu wzrastających napięć geopolitycznych i niepewności na rynkach, złoto pozostaje ważnym aktywem w portfelach inwestorów.  Ceny złota osiągają rekordowe poziomy w związku z napięciami geopolitycznymi i niepewnością na rynkach. Jednak niektórzy ekonomiści wyrażają wątpliwości co do trwałości tego wzrostu.

Mimo że ceny złota osiągają rekordowe poziomy, istnieją wątpliwości co do trwałości tego wzrostu. Banki centralne nadal pozostają kluczowymi graczami na rynku, podtrzymując popyt na ten szlachetny metal. W obliczu wzrastających napięć geopolitycznych i niepewności na rynkach, złoto pozostaje ważnym aktywem w portfelach inwestorów.

Źródło: Business Insider, Web-Lider