środa, 11 styczeń 2023 15:20

Algorytm proof-of-reserves Wyróżniony

Algorytm proof-of-reserves Algorytm proof-of-reserves pixabay

Jak wszyscy wiemy, technologia blockchain zdobywa serca za swoje bezpieczeństwo i przejrzystość. Jednak co możemy powiedzieć o giełdach? Wiele z nich jest scentralizowanych i nie może spełniać nakazów blockchaina.

 

Cała społeczność kryptowalutowa stanęła w listopadzie 2022 roku przed konsekwencją tego faktu. Upadek giełd takich jak FTX zadał poważny cios zarówno inwestorom, jak i reputacji kryptowaluty w ogóle, uderzając w nią mocno. Jak więc przywrócić renomę giełdom, a przede wszystkim wzbudzić zaufanie do kryptowaluty w wielkim świecie?

Przeszkoda

Istotą problemu FTX był fakt niewypłacalności, na którą reakcja dosłownie utopiła firmę w ciągu kilku dni. 

Szukając sposobu na zapobieżenie temu scenariuszowi w przyszłości, duże giełdy i entuzjaści zaczęli szukać rozwiązania na następujące pytanie — "Jak udowodnić użytkownikom, że możemy zapewnić płynność własnego produktu?". Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać.

Nowy algorytm

Proof-of-Reserves to nowy sposób na utrzymanie zaufania. Jego istotą jest zapewnienie publicznej przejrzystości scentralizowanym giełdom kryptowalutowym poprzez weryfikowalny audyt.

Algorytm PoR przeprowadza weryfikację portfeli publicznych giełdy w połączeniu z okresowymi audytami przeprowadzanymi przez audytorów zewnętrznych w celu potwierdzenia wyników, a następnie udowodnienia, że platforma zawiera wystarczające zasoby do wspierania płynności.

To pryncypialne podejście pozwala wszystkim uczestnikom rynku na weryfikację wypłacalności, a następnie niezawodności ich platformy.

Chociaż ta metoda zawiera elementy technologii blockchain, nadal wymaga weryfikacji przez audytorów stron trzecich, oceniających aktywa giełdowe.

Znaczenie nowej metody

Wiele osób chciałoby uniknąć upadku FTX. Jednak ten rozwój sytuacji otworzył im oczy na bardzo ważną rzecz — giełda musi udowodnić swoje bezpieczeństwo użytkownikom poprzez jawne działania.

Utrwalimy kluczową wartość proof-of-reserves w kilku tezach:

Bezpieczeństwo

Ważnym czynnikiem w udowadnianiu rezerw jest to, że jest ono kluczem do bezpiecznego i przejrzystego ekosystemu. W swojej istocie PoR jest systemem samoregulującym się, nakazującym giełdom regularne ujawnianie swoich środków użytkownikom. Jak wspomniano powyżej, pozwala to uczestnikom rynku na ocenę wiarygodności danej giełdy. Ostatecznie PoR jest niezbędny, aby zagwarantować bezpieczne i bezpieczne środowisko w ekosystemie kryptowalut.

Odpowiedzialność

Istota przejrzystości w algorytmach PoR przynosi zrozumienie poczucia odpowiedzialności przy realizacji różnych projektów. Handlarze i inwestorzy kryptowalutowi nie są obcy projektom, z których korzystają. Wykazanie chęci ujawnienia rezerw jest wiarygodnym sposobem na pokazanie potencjalnym klientom zaufania do projektu i pełnej odpowiedzialności kierownictwa. Teza ta będzie szczególnie pomocna w projektach realizowanych w cyklach spadków rynkowych.

Zaufanie

Dowód rezerw jest bardzo ważny, ponieważ buduje zaufanie do projektu. Przy otwartym produkcie użytkownicy będą mieli pewność, że twórcy mają wystarczający kapitał obrotowy. A weryfikacja portfeli uchroni pożyczkodawców przed wątpliwościami dotyczącymi oszustw finansowych.

Wiele platform integruje obecnie PoR w swoich ekosystemach. Oto niektóre z nich:

  1. Binance (listopad 2022). Binance wprowadził drzewo Merkle'a, które jest narzędziem kryptograficznym pozwalającym na konsolidację dużych ilości danych w jeden hash. Ten pojedynczy hash, zwany Merkle Root, działa jak pieczęć kryptograficzna, która "podsumowuje" wszystkie wprowadzone dane.
  2. OKX (listopad 2022). Platforma zapewniła możliwość audytu własnych kont, wraz z wykonywaniem zrzutów sald.
  3. Kraken (luty 2022). Giełda zintegrowała przycisk audytu dla kont użytkowników korzystających z funkcjonalności drzewa Merkle. W ten sposób użytkownicy mogą łatwo przeprowadzić ją za pomocą swoich kont. Dodatkowo w najnowszym audycie uwzględniono salda użytkowników Krakena.
  4. Gate.io (sierpień 2020). Algorytm Gate ma zapewnić funkcjonalność snapshotów z generowaniem drzew Merkle'a.
  5. BitMEX (sierpień 2021). Giełda daje możliwość podglądu kodu programu w BItcoin Core. Otwierając plik w tym programie, użytkownicy mogą pobrać plik rezerw i przejrzeć go, upewniając się, że wystarczająca ilość monet jest przechowywana w portfelach wymiany.