środa, 11 styczeń 2023 15:27

Czym jest kryptowaluta? Wyjaśniamy w prosty sposób Wyróżniony

Czym jest kryptowaluta? Czym jest kryptowaluta? Pixabay

Kryptowaluty stały się częścią naszego codziennego życia. Trudno znaleźć kogoś, kto nie słyszał o nowych pieniądzach, które w ciągu ostatniego roku dosłownie od zera poszybowały w górę i runęły w dół. Upadek FTX wywołał nowe dyskusje na temat perspektyw kryptowalut, ich korzyści i szkód.

 

 

O kryptowalutach- czym są

Kryptowaluta to specjalne cyfrowe aktywo, które posiada wszystkie znane funkcje pieniądza (miernik wartości, środek płatniczy itp.). Kryptowaluty mogą być używane do płacenia za towary i usługi, ale tylko w krajach, w których nie jest to zabronione i gdzie istnieje infrastruktura do tego typu płatności.

Mimo spadku w ostatnim roku bitcoin wciąż jest wart tyle, że za kilka monet można kupić mieszkanie. Krótko mówiąc, na kryptowalutach można dobrze zarobić i się wzbogacić.

A przecież kryptowaluty różnią się od fiatów. Na przykład nie mogą być reprezentowane jako obiekt fizyczny — krążą jedynie w środowisku wirtualnym. W tym tkwi różnica między kryptowalutami a pieniądzem papierowym.

Cechy kryptowaluty

Jednocześnie termin "kryptowaluta" nie obejmuje wszystkich aktywów cyfrowych — niektóre z nich są tylko wirtualną wersją fiat. Jakie są więc cechy walut opartych na blockchainie?

Brak pośredników

Główną cechą kryptowalut jest brak pośredników w postaci instytucji finansowych. Podczas gdy wszystkie transakcje fiat są kontrolowane przez regulatorów finansowych, w przypadku kryptowalut transakcje są zdecentralizowane i zatwierdzane w drodze porozumienia między uczestnikami sieci (węzłami). Po zatwierdzeniu transakcje są włączane do bloków, które z kolei są zapisywane w łańcuchach — blockchainach.

Praktyki bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo kryptowalut zapewnia nie tylko brak centralnych serwerów, których kompromitacja naraża na ryzyko wszystkie środki klientów, ale także wykorzystanie technik kryptografii (szyfrowania). Tylko użytkownik jest właścicielem swojego klucza prywatnego, który umożliwia mu tworzenie podpisów cyfrowych i przeprowadzanie transakcji. Wszystkie dane dotyczące transakcji są w domenie publicznej i nie można ich zmienić ani cofnąć. Z powodu tej cechy narodził się termin "kryptowaluta", będący połączeniem słów "kryptografia" i "waluta".

Kształtowanie kursu

Kryptowaluty (jeśli nie liczyć stablecoinów) utrzymują się wyłącznie dzięki zaufaniu inwestorów. Im więcej posiadaczy wchodzi na rynek (czyli im większy popyt), tym wyższa jest wartość monet. Wpływa na nią również okresowe wypalanie monet, co zmniejsza podaż i zwiększa cenę. Mechanizmy rynkowe podaży i popytu bez regulacji rządowych tłumaczą wysoką zmienność kryptowalut, na których całkiem realna jest utrata inwestycji. Emisja monet jest generalnie ograniczona, co chroni je przed inflacją.

Historia kryptowalut

O kryptowalutach mówiło się na długo przed globalnym kryzysem z lat 2008-2009. Pierwsze projekty powstały jeszcze w latach 80. W 1983 roku amerykański naukowiec David Chaum opublikował własną koncepcję elektronicznego pieniądza, którą następnie próbował wdrożyć w sieci DigiCash. Pierwszy system płatności elektronicznych, wykorzystujący protokoły kryptograficzne, nie okazał się sukcesem.

W latach 90. było też wiele pomysłów związanych z kryptowalutami, ale nie doszły one do skutku. Wystarczy pomyśleć o "b-money" Wei Dai czy "bit gold" Nicka Szabo.

Ostatecznie kryptowalutą, która jako pierwsza osiągnęła globalny sukces, był bitcoin. 31 października 2008 roku deweloper (lub grupa osób) pod pseudonimem Satoshi Nakamoto opublikował "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System". Ten moment można uznać za inaugurację przemysłu kryptowalutowego w jego nowoczesnej formie.

W ostatniej dekadzie nastąpił prawdziwy boom na bitcoina, a wraz z nim na inne kryptowaluty — altcoiny.

Perspektywy i spojrzenie na kryptowaluty w dzisiejszym świecie

Kryptowaluty wywróciły do góry nogami postrzeganie rynku finansowego. Jak się okazuje, banki nie muszą być kluczowymi ogniwami w przepływach pieniężnych, a użytkownicy mogą dokonywać transakcji finansowych anonimowo i bezpiecznie.

Oczywiście rządowym regulatorom nie podoba się takie podejście, widzą w nim ryzyko prania pieniędzy, unikania podatków i wzrostu przestępczości. Dlatego w ciągu ostatniego roku widzieliśmy, jak państwa stają się bardziej aktywne w sferze kryptowalut. Chiny zakazały wszystkich transakcji kryptowalutowych, UE planuje zakazać wydobycia, stan Nowy Jork już nałożył ograniczenia na górników, a kryptowaluty w Rosji mogą znaleźć się pod pełną kontrolą państwa.

Jak pokazuje historia, nowe, postępowe koncepcje i technologie zastępują stare. W czasach standardu złota nikt nie podejrzewał, że pojawi się fiat, który zniesie powiązanie ze złotem. Ta sama historia dotyczy kryptowalut — kryzys finansowy z lat 2008-2009 podważył zaufanie do tradycyjnego systemu finansowego i zachęcił ludzi do zwrócenia uwagi na sferę niezależną od państwa i banków. Być może jesteśmy właśnie na progu nowego systemu finansowego, który zastąpi scentralizowany, zarządzany przez rząd świat.