czwartek, 18 styczeń 2024 13:37

Wypłata środków z Krajowego Planu Odbudowy

Wypłata środków z KPO Wypłata środków z KPO fot. pixabay

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ogłosiła wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), zapowiadając wsparcie dla różnych sektorów gospodarki. W czwartek, minister Pełczyńska-Nałęcz ogłosiła pierwszą wypłatę z Krajowego Planu Odbudowy. Środki te mają wesprzeć kluczowe obszary, takie jak nowe miejsca w żłobkach, modernizacja małych i średnich przedsiębiorstw  w rolnictwie, tworzenie miejsc pracy dla wykluczonych oraz zakup komputerów dla szkół.

Na co zostaną wydane pieniądze z KPO?

Wiceminister finansów, Hanna Majszczyk, informuje, że do Polski w 2024 roku trafi około 77 mld złotych z Krajowego Planu Odbudowy. Z tej puli, aż 37 mld złotych będzie w formie grantów, a pozostałe 40 mld złotych jako pożyczka. Plan obejmuje szeroki zakres sektorów, od edukacji po rolnictwo, mając na celu ożywienie gospodarki i zwiększenie jej innowacyjności. Pierwszy wniosek o płatność z KPO został wysłany do Komisji Europejskiej w połowie grudnia ubiegłego roku. Polska otrzymała z tej puli blisko 7 mld euro, z czego ponad 2,8 mld euro to dotacje, a 4,2 mld euro to pożyczki. Wypłaty z tego wniosku planowane są na kwiecień 2024 roku.

KPO a polska gospodarka

Krajowy Plan Odbudowy ma na celu wsparcie Polski po okresie pandemii, zapewniając środki na rozwój infrastruktury, edukacji, przedsiębiorczości i innowacji. Decyzje podejmowane obecnie wpłyną na kształtowanie przyszłości gospodarczej kraju. Czy Polska zdoła efektywnie wykorzystać fundusze z Krajowego Planu Odbudowy? Jakie projekty zyskają wsparcie? Na te pytania odpowiedzi poznamy w najbliższych latach, gdy rozpocznie się realizacja planowanych inwestycji.

Źródlo: PAP, X, Web - Lider