piątek, 09 luty 2024 14:17

Czy czeka nas wzrost cen paliw?

wzrost cen paliw wzrost cen paliw fot. pixabay

W połowie tygodnia na krajowym rynku hurtowym odnotowano zmianę kierunku cen paliw, co może przyczynić się do ponownego wzrostu cen na stacjach benzynowych. Analitycy prognozują, że średnio ceny benzyny mogą wzrosnąć o 3-5 groszy za litr, a oleju napędowego o 7-10 groszy za litr. Ten ruch cenowy wynika głównie z wzrostu cen ropy naftowej na światowych rynkach.

 

Obniżki i podwyżki na stacjach paliw

Pogłębienie obniżek cen paliw w hurcie w pierwszej połowie tygodnia wpłynęło na zmiany cen na stacjach detalicznych. Ceny paliw spadły o 7-9 groszy na litr, co przekłada się na delikatne obniżki na niektórych stacjach. Niemniej jednak, ze względu na zmianę trendu cen na rynku hurtowym, można spodziewać się podwyżek cen na stacjach w najbliższym czasie.

Aktualne ceny paliw

Średnie ceny paliw na stacjach w kraju utrzymują się na stabilnym poziomie. Obecnie za benzynę bezołowiową 95 płacimy średnio 6,40 zł za litr, za benzynę bezołowiową 98 - 6,94 zł za litr, za olej napędowy - 6,58 zł za litr, a za autogaz - 2,90 zł za litr. Ceny ropy naftowej, szczególnie kwietniowej serii kontraktów na ropę Brent, wykazały wzrost w ostatnich dniach. W perspektywie tygodnia ceny ropy Brent podrożały o ponad 4 dolary za baryłkę. Prognozy dotyczące cen ropy sugerują dalszy wzrost w związku z oczekiwanym przedłużeniem cięć produkcji przez OPEC+ oraz niepewnością związaną z sytuacją na Bliskim Wschodzie.

Wzrost cen paliw na światowych rynkach, zwłaszcza ropy naftowej, może skutkować ponownym podwyższaniem cen na stacjach benzynowych w Polsce. Mimo krótkotrwałych obniżek w pierwszej połowie tygodnia, zmiana kierunku cen paliw na rynku hurtowym sugeruje, że kierowcy mogą spodziewać się wzrostu kosztów tankowania w najbliższym czasie.

Źródło: Business Insider, Web - Lider