czwartek, 08 luty 2024 14:21

W Chinach doszło do zjawiska deflacji!

Chiny deflacja Chiny deflacja fot. pixabay

Ceny konsumpcyjne w Chinach spadły do poziomu deflacji, notując największy spadek od czasów światowego kryzysu finansowego w 2009 roku, donosi portal stacji CNN. Analitycy wskazują, że gwałtowny spadek w dużej mierze wynika z czynników sezonowych, a spowolnienie gospodarcze może już osiągnąć dno.

 

Dramatyczny spadek wskaźnika CPI

Według chińskiego Narodowego Biura Statystycznego (NBS), wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) spadł w styczniu o 0,8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. To największy spadek od września 2009 roku i czwarty miesiąc z rzędu, w którym odnotowano spadki.

Słaby popyt konsumpcyjny w Chinach

NBS oraz niektórzy ekonomiści tłumaczą ten gwałtowny spadek częściowo wysoką bazą porównawczą z ubiegłego roku. W 2023 roku Chińczycy obchodzili Księżycowy Nowy Rok od 21 do 27 stycznia, co wpłynęło na wysokie ceny w tamtym okresie. Teraz, przesunięcie tego święta na luty spowodowało zniekształcenia bazy porównawczej. Ekonomiści wskazują również na słaby popyt konsumpcyjny w styczniu 2024 roku jako czynnik wpływający na spadek cen. W szczególności, ceny żywności stanowiły główny czynnik obniżający indeks. Cena wieprzowiny, kluczowego składnika diety chińskiej, spadła o 17,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, co stanowi największy spadek wśród wszystkich artykułów konsumpcyjnych. Ceny warzyw również spadły o prawie 12 proc.

Spadek cen konsumpcyjnych w Chinach budzi obawy i wymaga uwagi ze strony ekonomistów oraz rządu. W obliczu tego zjawiska, konieczne może być podjęcie działań mających na celu ożywienie popytu konsumpcyjnego i stabilizację gospodarki chińskiej. Deflacja w Chinach stanowi poważne wyzwanie dla chińskiej gospodarki. Wartościowe spostrzeżenia ekonomistów oraz działania podejmowane przez rząd mogą pomóc w odbudowaniu stabilności, co będzie kluczowe dla dalszego rozwoju kraju.

Źródło: CNN, Web - Lider