niedziela, 08 grudzień 2024 12:27

OPEC+: Opóźnienie zwiększenia wydobycia ropy

Wydobycie ropy naftowej Wydobycie ropy naftowej fot: pexels

Saudyjski minister energii Abdulaziz bin Salman zapowiedział przesunięcie zwiększenia wydobycia ropy przez OPEC+ na drugi kwartał 2025 roku, tłumacząc decyzję koniecznością "realistycznej oceny" sytuacji rynkowej.

Spis treści:

Saudyjski minister o konieczności "realistycznej oceny"

Minister energii Arabii Saudyjskiej Abdulaziz bin Salman w wywiadzie dla CNBC podkreślił, że OPEC+ zmuszony był zrewidować swoje plany w związku z niepewnością co do globalnego popytu. Przyznał, że chociaż zaufanie do ożywienia w Chinach i innych kluczowych rynkach nie zostało utracone, "niektóre kraje członkowskie nie przestrzegały należycie swoich zobowiązań". Organizacja zmuszona była zaostrzyć kontrolę nad przestrzeganiem indywidualnych kwot produkcyjnych, co wcześniej dotyczyło m.in. Iraku, Kazachstanu i Rosji.

"Niektóre kraje członkowskie nie przestrzegały należycie swoich zobowiązań." - Abdulaziz bin Salman

Decyzje o przedłużeniu cięć produkcji

W czwartek OPEC+ zdecydował o przedłużeniu obecnych cięć produkcji ropy naftowej do końca 2026 roku. Zwiększenie wydobycia o 2,2 mln baryłek dziennie, planowane na początek 2025 roku, zostało przesunięte na kwiecień. Działanie to ma na celu lepsze dostosowanie podaży do popytu i ocenę rozwoju sytuacji gospodarczej w Europie oraz Stanach Zjednoczonych.

"To nie jest dobry pomysł, aby zwiększać wydobycie w pierwszym kwartale." - Abdulaziz bin Salman

HSBC w swojej analizie oceniło, że czwartkowa decyzja jest "nieznacznie korzystna" dla bilansu podaży i popytu, zmniejszając prognozowaną nadwyżkę na rynku w 2025 roku do zaledwie 0,2 mln baryłek dziennie.

OPEC+ a popyt globalny

Według listopadowego raportu OPEC prognozowany wzrost popytu na ropę w 2025 roku wyniesie 1,54 mln baryłek dziennie. Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje natomiast nieco mniejsze tempo wzrostu, wynoszące 920 tys. baryłek dziennie w 2024 roku. Szczególną uwagę zwraca sytuacja w Chinach, które są największym importerem ropy na świecie.

"Nie straciliśmy zaufania do globalnego popytu na ropę." - Abdulaziz bin Salman

Spadek cen ropy i perspektywy rynkowe

Pomimo podjętych działań ceny ropy naftowej na światowych rynkach spadły. W piątek cena kontraktu na Brent wyniosła 71,40 USD za baryłkę, co oznacza spadek o 0,96%, a amerykańska ropa WTI kosztowała 67,63 USD za baryłkę, taniejąc o 0,98%.

UBS prognozuje jednak, że spadające zapasy i zrównoważenie podaży z popytem w 2024 roku mogą ograniczyć dalsze obniżki cen.

Przypisy:

OPEC+ to rozszerzona wersja Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), do której należą nie tylko kraje członkowskie OPEC, ale także inni duzi producenci ropy naftowej, w tym Rosja, Kazachstan czy Meksyk. Sojusz ten został utworzony w 2016 roku, aby lepiej kontrolować globalne dostawy ropy i stabilizować jej ceny na rynku światowym.

HSBC to jedna z największych międzynarodowych instytucji finansowych na świecie. Jest to brytyjska grupa bankowa założona w Hongkongu w 1865 roku. Nazwa pochodzi od Hongkong and Shanghai Banking Corporation. HSBC oferuje usługi bankowe, finansowe i inwestycyjne, a także analizy rynku, w tym sektora surowców, takich jak ropa naftowa.

Ropa Brent to rodzaj ropy naftowej wydobywanej głównie na Morzu Północnym. Jest jednym z najważniejszych wskaźników (benchmarków) na rynku światowym, używanym do określania cen ropy na rynkach międzynarodowych. W przeciwieństwie do innych rodzajów, takich jak ropa WTI, Brent charakteryzuje się wyższą zawartością siarki. Jej cena jest powszechnie śledzona przez inwestorów i analityków jako wskaźnik trendów w globalnym przemyśle naftowym.

Źródło: CNBC