środa, 11 grudzień 2024 16:07

Korea Południowa: Prezydent Yoon przetrwał impeachment

Yoon Suk Yeol impeachment Yoon Suk Yeol impeachment fot: pixabay

Korea Południowa, będąca jedną z najsilniejszych demokracji w Azji, doświadczyła w ostatnich dniach gwałtownych zawirowań politycznych. Prezydent Yoon Suk Yeol, który niedawno ogłosił stan wojenny, stanął przed możliwością impeachmentu, jednak opozycyjny wniosek został zablokowany przez bojkot partii rządzącej.

Spis treści:

Nieudana próba impeachmentu Yoon Suk Yeola

Wniosek o impeachment prezydenta został zgłoszony przez opozycję, w tym dominującą Partię Demokratyczną. Aby uchwała przeszła, wymagana była większość dwóch trzecich w 300-osobowym Zgromadzeniu Narodowym. Posłowie partii rządzącej zbojkotowali jednak sobotnie głosowanie, co uniemożliwiło osiągnięcie kworum.

Opozycja zapowiedziała ponowne rozpatrzenie wniosku w środę, jeżeli pierwsze podejście zakończy się niepowodzeniem. Gdyby impeachment doszedł do skutku, Yoon zostałby natychmiast pozbawiony władzy, a w ciągu 60 dni musiałyby zostać przeprowadzone nowe wybory prezydenckie.

W tym samym dniu parlament odrzucił drugi projekt ustawy o powołaniu specjalnego śledztwa w sprawie żony prezydenta, Kim Keon Hee, oskarżanej o niewłaściwe wpływy.

Stan wojenny i reakcje społeczne

Yoon Suk Yeol ogłosił stan wojenny na początku tygodnia, uzasadniając decyzję koniecznością ochrony porządku konstytucyjnego oraz eliminacją grup antypaństwowych. Była to pierwsza taka decyzja od czasów zamachu stanu w 1979 roku. Parlament szybko uchwalił rezolucję znoszącą stan wojenny, po tym jak wywołał on chaos polityczny i wpłynął na rynki finansowe.

Po ogłoszeniu stanu wojennego na ulice wyszły tłumy protestujących, a Komisja Usług Finansowych Korei zapowiedziała gotowość do wykorzystania 50 bilionów wonów na stabilizację krajowych rynków finansowych.

Odpowiedzialność polityczna i dalsze kroki

Lider partii rządzącej, Han Dong-hoon, wezwał do zawieszenia prezydenta w pełnieniu obowiązków, wyrażając obawy przed ponownym ogłoszeniem stanu wojennego. Tymczasem nowy minister obrony, Kim Seon-ho, zadeklarował, że nie wykona rozkazu dotyczącego takiego działania.

W swoim pierwszym publicznym wystąpieniu po kryzysie Yoon przeprosił obywateli i obiecał, że nie podejmie kolejnych prób wprowadzenia stanu wojennego.

„Przepraszam ludzi, którzy musieli być bardzo zaskoczeni. Nie uchylę się od odpowiedzialności prawnej i politycznej za moje decyzje.” - Yoon Suk Yeol

Historia impeachmentów w Korei Południowej

Korea Południowa ma już doświadczenie z procesami impeachmentu. W 2004 roku parlament usunął Roh Moo-hyuna, a w 2016 roku Park Geun-hye. Oba przypadki były wynikiem politycznych i społecznych kryzysów, które głęboko podzieliły kraj. Obecna sytuacja, choć nie zakończyła się impeachmentem, pozostawia wiele pytań o przyszłość prezydentury Yoona i stabilność demokracji w Korei Południowej.

Przypisy:

Impeachment to procedura stosowana w wielu systemach prawnych, szczególnie w krajach o ustroju republikańskim, która umożliwia pociągnięcie do odpowiedzialności i ewentualne usunięcie z urzędu wysokich rangą urzędników państwowych, w tym prezydentów, premierów czy sędziów, w przypadku popełnienia przez nich poważnych naruszeń prawa lub innych nadużyć władzy.

Źródło: CNBC