wtorek, 14 maj 2024 19:23

Biden nakłada na Chiny taryfy celne o wartości 18 miliardów dolarów

Nowe taryfy celne w USA Nowe taryfy celne w USA fot: unsplash

Administracja Bidena nałożyła na Chiny nowe taryfy celne o wartości 18 miliardów dolarów w celu ochrony amerykańskich miejsc pracy w przemyśle, takim jak samochody elektryczne i energia słoneczna. Jednak te taryfy mogą wpłynąć na łańcuchy dostaw małych amerykańskich firm, zwiększając koszty prowadzenia działalności.

  1. Jakie taryfy celne nałożyła administracja Bidena na Chiny?
  2. Jakie towary są objęte nowymi taryfami?
  3. Jakie są powody nałożenia nowych taryf celnych?
  4. Jak chińskie firmy mogą omijać nowe taryfy?
  5. Jakie mogą być długoterminowe skutki dla amerykańskich przedsiębiorców?

Nowe taryfy celne na elektryczne samochody i stal

Prezydent Joe Biden ogłosił we wtorek podwyżkę taryf, która obejmuje czterokrotne zwiększenie taryf na importowane pojazdy elektryczne, trzykrotne zwiększenie taryf na stal i aluminium oraz podwojenie taryf na półprzewodniki. Biały Dom stwierdził, że podwyżka taryf jest konieczna, aby "chronić amerykańskich pracowników i przedsiębiorstwa."

Handel z Chinami i wpływ na amerykańskie firmy

Podwyżki taryf będą stopniowo wprowadzane w ciągu najbliższych kilku lat. Taryfy na części do baterii oraz baterie litowo-jonowe do pojazdów elektrycznych wzrosną z 7,5 procent do 25 procent w tym roku. Baterie litowo-jonowe nie przeznaczone do pojazdów elektrycznych będą miały podobny wzrost taryf, ale dopiero w 2026 roku. Taryfy obejmą także panele słoneczne oraz dźwigi portowe, a także niektóre artykuły medyczne, takie jak strzykawki i maski ochronne.

Reakcje i perspektywy dla małych przedsiębiorców

Amerykańscy przedsiębiorcy współpracujący z chińskimi firmami mogą odczuć skutki decyzji Bidena. Chiny mogą odpowiedzieć własnymi taryfami, co utrudni handel dla amerykańskich firm. W 2018 roku Chiny nałożyły 25-procentowe taryfy na amerykańskie towary, w tym na soję i łososia. Podobne działania mogą ponownie wpłynąć na koszty prowadzenia działalności.

Anne Clawson, główna doradczyni w firmie Cascade Advisory (1), zauważa, że chińskie firmy są biegłe w omijaniu taryf, przenosząc produkcję poza Chiny, aby eksportować towary do USA. "Chińskie firmy mogą prawdopodobnie ominąć większość tych taryf, przenosząc produkcję poza Chiny," mówi Clawson. Niedawno Chiny zwiększyły przepływ towarów do Meksyku, który ma niższe taryfy na chińskie produkty niż USA.

Administracja Bidena liczy na to, że podwyżka taryf może otworzyć nowe możliwości dla amerykańskich przedsiębiorców, zmuszając ich do poszukiwania dostawców w kraju. To wzmocnienie krajowej produkcji i innowacji ma na celu zmniejszenie przewagi konkurencyjnej Chin w niektórych sektorach technologicznych.

Podwyżka taryf na chińskie towary ma chronić amerykańskie miejsca pracy i przemysł, ale może także wpłynąć na łańcuchy dostaw małych firm. Pomimo krótkoterminowych trudności, administracja Bidena liczy na długoterminowe korzyści dla innowacji i produkcji w USA.

Przypisy:

(1) Cascade Advisory to firma konsultingowa z siedzibą w Waszyngtonie, D.C., specjalizująca się w doradztwie biznesowym, zwłaszcza w zakresie strategii handlowych i polityki gospodarczej. Firma ta zajmuje się analizą rynków, doradztwem w zakresie inwestycji oraz śledzeniem zmian politycznych i regulacyjnych, które mogą wpłynąć na działalność gospodarczą klientów.

Źródło: Inc