wtorek, 14 maj 2024 19:10

Tesla pozwana za emisję toksyn w Kalifornii

Tesla została pozwana za emisję toksycznych zanieczyszczeń w Kalifornii Tesla została pozwana za emisję toksycznych zanieczyszczeń w Kalifornii fot: unsplash

Organizacja non-profit oskarża Teslę o wielokrotne naruszenie federalnego Clean Air Act z powodu emisji szkodliwych zanieczyszczeń z fabryki w Fremont, Kalifornia. Pozew, złożony w federalnym sądzie w San Francisco, zwiększa presję na Teslę, aby poprawiła jakość powietrza wokół swojego flagowego zakładu.

  1. Kto oskarża Teslę o naruszenie Clean Air Act?
  2. Jakie zanieczyszczenia emitowała fabryka Tesli w Fremont?
  3. Jakie kary finansowe mogą zostać nałożone na Teslę za naruszenie Clean Air Act?
  4. Jakie działania podjęło BAAQMD w celu zmniejszenia emisji z lakierni Tesli?
  5. Jakie konsekwencje finansowe miała Tesla w związku z zarzutami o niewłaściwe zarządzanie odpadami niebezpiecznymi?

Naruszenia przepisów przez fabrykę w Fremont

Według Environmental Democracy Project (1), fabryka Tesli w Fremont naraża pobliskich mieszkańców i pracowników na nadmierne ilości tlenków azotu, arsenu, kadmu i innych szkodliwych chemikaliów. Jak podaje raport Reuters, toksyny pochodzą głównie z lakierni, co może być powodem, dla którego model Cybertruck pozostaje niepomalowany. Organizacja dąży do uzyskania sądowego nakazu zaprzestania nadmiernej emisji oraz nałożenia cywilnych kar finansowych, sięgających do 121 275 dolarów dziennie za naruszenie Clean Air Act.

„Fabryka Tesli w Fremont naraża pobliskich mieszkańców i pracowników na nadmierne ilości tlenków azotu, arsenu, kadmu i innych szkodliwych chemikaliów.” - Environmental Democracy Project

Działania Bay Area Air Quality Management District

Na początku tego miesiąca Bay Area Air Quality Management District (BAAQMD) ogłosiło, że poszukuje niezależnej komisji do oceny emisji z lakierni Tesli. BAAQMD stwierdziło, że działalność fabryki naruszyła warunki pozwolenia na emisję (Title V air permit) ponad 160 razy w latach 2012-2024. Zgodnie z danymi Bloomberg Law, Tesla od 2019 roku otrzymała 112 powiadomień o naruszeniach, z których każde dotyczyło do 750 funtów nielegalnej emisji zanieczyszczeń.

„Stwierdzono, że system redukcji emisji Tesli 'wielokrotnie' ulega awariom, a od 2019 roku firma otrzymała 112 zawiadomień o naruszeniach, z których każde dotyczyło nawet 750 funtów nielegalnej emisji zanieczyszczeń powietrza.” - Bloomberg Law

Historia problemów środowiskowych Tesli

W lutym Tesla zgodziła się zapłacić 1,5 miliona dolarów, aby rozstrzygnąć pozew wniesiony przez 25 hrabstw Kalifornii, które oskarżyły firmę o niewłaściwe zarządzanie odpadami niebezpiecznymi. Environmental Democracy Project twierdzi, że ma prawo wniesienia tzw. "obywatelskiego" pozwu na mocy Clean Air Act, ponieważ Tesla naruszyła warunki nałożone przez pozwolenie operacyjne dla głównych źródeł zanieczyszczeń.

Pozew przeciwko Tesli stanowi kolejny etap w dążeniu do poprawy jakości powietrza w rejonie Bay Area. Presja na firmę Elona Muska, aby przestrzegała przepisów dotyczących ochrony środowiska, rośnie, a kolejne naruszenia mogą skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi i prawnymi. Działania organizacji non-profit oraz lokalnych organów zarządzających jakością powietrza mają na celu ochronę zdrowia publicznego oraz środowiska naturalnego.

Przypisy:

(1) Environmental Democracy Project to organizacja non-profit, która działa na rzecz ochrony środowiska i promowania demokratycznego procesu podejmowania decyzji w sprawach środowiskowych. Jej celem jest zapewnienie transparentności, uczestnictwa społecznego i odpowiedzialności w sprawach dotyczących środowiska naturalnego, aby chronić zdrowie ludzi i ekosystemy.

Źródło: Jalopnik