piątek, 19 styczeń 2024 15:01

Specjaliści ostrzegają przed wzrostem cen paliw

wzrost cen paliw wzrost cen paliw fot. pixabay

Według prognoz analityków portalu e-petrol.pl, ceny paliw na stacjach mogą wzrosnąć w trzeciej dekadzie stycznia. Wzrost cen ma związek z wyższymi cennikami rafinerii oraz malejącymi marżami sprzedawców paliw, zwłaszcza jeśli chodzi o olej napędowy. Analitycy zwracają uwagę, że kierowcy powinni się przygotować na potencjalny wzrost kosztów tankowania w najbliższym czasie.

 

Prognozy cena paliw

Według analizy e-petrol.pl, ceny benzyny bezołowiowej 95 mogą oscylować między 6,22 a 6,34 zł/l, natomiast oleju napędowego spodziewa się się cen w zakresie 6,39-6,52 zł/l. Jedynym paliwem, które może jeszcze uniknąć podwyżek, jest autogaz, gdzie ceny LPG mogą utrzymać się w przedziale 2,84-2,90 zł/l. Ostatni tydzień przyniósł stabilizację cen paliw na stacjach, jednak analitycy ostrzegają przed przygotowywaniem się na kontynuację trendu spadkowego.

Wpływ światowych zdarzeń na ceny paliw

Analitycy podkreślają, że światowe zdarzenia, zwłaszcza w rejonie Morza Czerwonego, wpływają na rynek paliw w Polsce. Mimo wzrostu cen w polskich rafineriach, na stacjach paliw jeszcze nie odnotowano podwyżek. Niepokojące sytuacje na morzach mają wpływ na ceny paliw na świecie, co widoczne jest również w kraju.

Światowe perspektywy

Analitycy e-petrol.pl informują o prognozach popytu na surowiec. Producenckie zrzeszenie OPEC podtrzymuje prognozę wzrostu światowego popytu na ropę o 2,5 mln baryłek dziennie, głównie dzięki krajom spoza OECD. Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) przewiduje wzrost światowych dostaw ropy o 1,5 mln baryłek dziennie do nowego rekordu w 2024 r. Jednakże, nadal istnieje obawa o bezpieczeństwo tranzytu ropy w rejonie Morza Czerwonego, co utrzymuje napięcie na rynkach europejskich.

Ostatni tydzień przyniósł stabilizację cen paliw na stacjach, jednak analitycy przewidują, że krajowi producenci paliw będą nadal podnosić ceny hurtowe w najbliższych dniach. Światowe prognozy popytu i dostaw ropy oraz utrzymujące się niepokoje na morzach wpływają na perspektywy cen paliw, z którymi kierowcy w Polsce powinni się liczyć w trzeciej dekadzie stycznia.

Źródło: Business Insider, Web - Lider