Prognozy cena paliw
Według analizy e-petrol.pl, ceny benzyny bezołowiowej 95 mogą oscylować między 6,22 a 6,34 zł/l, natomiast oleju napędowego spodziewa się się cen w zakresie 6,39-6,52 zł/l. Jedynym paliwem, które może jeszcze uniknąć podwyżek, jest autogaz, gdzie ceny LPG mogą utrzymać się w przedziale 2,84-2,90 zł/l. Ostatni tydzień przyniósł stabilizację cen paliw na stacjach, jednak analitycy ostrzegają przed przygotowywaniem się na kontynuację trendu spadkowego.
Wpływ światowych zdarzeń na ceny paliw
Analitycy podkreślają, że światowe zdarzenia, zwłaszcza w rejonie Morza Czerwonego, wpływają na rynek paliw w Polsce. Mimo wzrostu cen w polskich rafineriach, na stacjach paliw jeszcze nie odnotowano podwyżek. Niepokojące sytuacje na morzach mają wpływ na ceny paliw na świecie, co widoczne jest również w kraju.
Światowe perspektywy
Analitycy e-petrol.pl informują o prognozach popytu na surowiec. Producenckie zrzeszenie OPEC podtrzymuje prognozę wzrostu światowego popytu na ropę o 2,5 mln baryłek dziennie, głównie dzięki krajom spoza OECD. Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) przewiduje wzrost światowych dostaw ropy o 1,5 mln baryłek dziennie do nowego rekordu w 2024 r. Jednakże, nadal istnieje obawa o bezpieczeństwo tranzytu ropy w rejonie Morza Czerwonego, co utrzymuje napięcie na rynkach europejskich.
Ostatni tydzień przyniósł stabilizację cen paliw na stacjach, jednak analitycy przewidują, że krajowi producenci paliw będą nadal podnosić ceny hurtowe w najbliższych dniach. Światowe prognozy popytu i dostaw ropy oraz utrzymujące się niepokoje na morzach wpływają na perspektywy cen paliw, z którymi kierowcy w Polsce powinni się liczyć w trzeciej dekadzie stycznia.
Źródło: Business Insider, Web - Lider