piątek, 02 luty 2024 15:03

Jaka jest najwyższa emerytura wypłacana w Polsce?

najwyższa emerytura w Polsce najwyższa emerytura w Polsce fot. pixabay

Średnia emerytura w Polskim ZUSie wynosi około 3 tys. zł brutto, jednak nie wszyscy seniorzy otrzymują takie skromne świadczenia. W kraju istnieje grupa emerytów, których miesięczne kwoty znacznie przewyższają przeciętną. Kto są ci rekordziści i jakie emerytury otrzymują?

 

Najwyższe emerytury w kraju

Najwyższą emeryturę w Polsce, wynoszącą imponujące 43,4 tys. zł, otrzymuje mieszkaniec Zabrza. W wieku 86 lat, po 62 latach pracy, bez zwolnień chorobowych czy innych przerw, stał się prawdziwym rekordzistą. Drugie miejsce zajmuje emeryt z Warszawy, który cieszy się świadczeniem przekraczającym 36 tys. zł miesięcznie. Na trzecim miejscu podium znajduje się emeryt z Poznania, otrzymujący około 31 tys. zł co miesiąc.

Wysokie emerytury na mapie Polski

Podział na miasta również ujawnia niezwykłe przypadki. Gdańsk, Wrocław, Lublin – w tych miejscach seniorzy otrzymują czasem emerytury rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przedstawiciele ZUS podkreślają, że kluczem do wysokich emerytur jest długa praca i regularne odprowadzanie składek. Dłuższy okres składkowy i bezproblemowa ścieżka zawodowa przekładają się na imponujące kwoty wypłacane seniorom. Polski system emerytalny kryje w sobie tajemnice imponujących świadczeń. Rekordziści pokazują, że długotrwała i nieprzerwana praca owocuje znacznie wyższymi emeryturami. Czy system ten przetrwa i będzie w stanie zaspokoić oczekiwania przyszłych emerytów?

Warto zauważyć, że prognozy waloryzacji emerytur na 2024 r. wskazują na wzrost świadczeń o nie mniej niż 12,3 proc. Wprowadzone zmiany mogą wpłynąć na krajobraz polskich emerytur. Z danych wynika, że system jest zróżnicowany, a najwyższe emerytury trafiają do tych, którzy podjęli wyzwanie długotrwałej pracy.

Źródło: Money.pl, Web - Lider