piątek, 02 wrzesień 2022 13:34

Bitcoin kontra Ethereum Wyróżniony

Bitcoin vs Ethereum Bitcoin vs Ethereum fot: pixabay

Bitcoin i Ethereum to Coca-Cola i Pepsi w przestrzeni kryptowalut. Jako numer jeden i dwa największe nazwiska na rynku, często są ze sobą porównywane. Od założenia po ceny, te dwie koncepcje są bardzo różne. Istnieje jednak wiele podobieństw. Oto porównanie tych dwóch systemów.

 

Zanim zaczniemy…
Bitcoin i Ethereum to systemy, podczas gdy bitcoin (mała litera b) i Ether to kryptowaluty używane przez te systemy. Porównując oba ekosystemy, musimy jasno określić, czy porównujemy technologię, zasoby, czy oba.
W tym artykule będziemy odnosić się do systemów według nazwy, a waluty według ich symboli giełdowych. W przypadku bitcoina to BTC. Dla Ethera to ETH.

Jak porównać Bitcoin i Ethereum?

Bitcoin i Ethereum różnią się zasadniczo, ponieważ pierwszy został zaprojektowany w celu umożliwienia zdecentralizowanego finansowania, podczas gdy drugi został zaprojektowany w celu umożliwienia korzystania z aplikacji i kontraktów.
Chociaż Ethereum umożliwia płatności za pomocą wewnętrznej kryptowaluty ETH, jego zakres jest znacznie szerszy niż Bitcoina – z założenia.
Oba systemy wykorzystują technologię blockchain do walidacji i rejestrowania transakcji, ale sposób, w jaki to robią, jest inny, co ma wpływ na szybkość, zrównoważony rozwój i dostępność.
Różnica polega na tym, co jest znane jako „mechanizm konsensusu”.

Czym jest mechanizm konsensusu?

Mechanizm konsensusu to algorytm komputerowy, który sprawia, że blockchain jest opłacalny. Robi to, rozwiązując problem znany jako „ podwójne wydatki ”.
Raz wydany banknot 10 GBP nie należy już do Ciebie, więc nie możesz go ponownie wydać. BTC to ciąg kodu komputerowego, który można kopiować w nieskończoność. Teoretycznie oznacza to, że możesz stać się tak bogaty, jak chcesz, po prostu robiąc kopie swoich BTC i wydając je w kółko.
Jednak, gdy wyślesz komuś BTC, twoja kopia zostanie zniszczona, a na koncie odbiorcy zostanie utworzona nowa wersja.
Wszystko to jest rejestrowane w rozproszonej księdze, aby świat mógł je zobaczyć. Ponieważ każdy może zobaczyć na swoich kopiach księgi, że wydałeś swoje BTC, nie możesz próbować wydać skopiowanej wersji – konsensus posiadaczy księgi polega na tym, że próbowałeś szybko wyciągnąć jedną.
Przygotowanie jednej transakcji jest wystarczająco trudne, ale w rzeczywistości musiałbyś również zmieniać każdą kolejną transakcję, ponieważ każda z nich odwołuje się do swoich poprzedników.
Wymagałoby to niewiarygodnej ilości mocy obliczeniowej i wysiłku, a ponadto musiałbyś kontrolować 51% rozproszonych rejestrów w sieci, aby uzyskać konsensus niezbędny do wytrawienia fałszywej historii transakcji na blockchain i przejęcia świeżo wydobytego krypto jako nagrody.
Bitcoin i Ethereum używają różnych mechanizmów konsensusu.
Bitcoin jest nazywany dowodem pracy, podczas gdy Ethereum jest nazywany dowodem stawki.

Dowód pracy

Ten mechanizm konsensusu prosi uczestników o przeprowadzenie złożonych obliczeń, aby mieć szansę stać się użytkownikiem, który może zweryfikować kilka transakcji i dodać je do łańcucha bloków – zarabiając w tym procesie określoną ilość kryptowalut.
„Praca” polega na jak najdokładniejszym odgadnięciu unikalnego, alfanumerycznego ciągu 64 znaków.
Istnieją biliony możliwych kombinacji tych ciągów, więc ci z najpotężniejszym sprzętem komputerowym mogą wykonać najwięcej rozwiązań na sekundę w ciągu 10 minut możliwości i mają największe szanse na zostanie wybranym walidatorem.
Aby sfałszowana kopia księgi została zweryfikowana i dodana do bloku, musiałbyś kontrolować co najmniej 51% (konsensus) mocy obliczeniowej sieci, co byłoby astronomiczne. W ten sposób metoda konsensusu zapobiega oszustwom.
Ta praca była kiedyś wykonywana przez hobbystów w domu, ale potrzebna moc obliczeniowa rośnie z czasem, więc proces „ wydobycia ” jest teraz rezerwą firm i organizacji specjalistycznych – tj. tych, których stać na sprzęt i moc potrzebną do jego uruchomienia.
Systemy typu Proof of Work, takie jak Bitcoin, spotkały się z dużą krytyką dotyczącą ilości energii zużywanej przez zaangażowany sprzęt komputerowy. Bitcoin zużywa obecnie 19 terawatogodzin (TWh) energii elektrycznej rocznie. To niewiele poniżej kwoty używanej przez cały naród Norwegii.

Dowód stawki

Ten mechanizm konsensusu wymaga od uczestników postawienia własnych pieniędzy, aby uzyskać szansę na walidację transakcji i dodanie bloku do łańcucha bloków, zamiast przeprowadzania złożonych obliczeń.
Im więcej ktoś stawia krypto, tym większe są jego szanse, że zostanie wybrany do walidacji bloku transakcji w łańcuchu bloków i zarobienia określonej ilości krypto. System zniechęca także złych aktorów karami finansowymi.
Dowód stawki układa talię na korzyść osób z większą ilością pieniędzy, ale chroni przed dodawaniem fałszywych rekordów do łańcucha bloków, ponieważ musieliby postawić co najmniej 51% pieniędzy w sieci, aby kontrolować konsensus.
Bez potrzeby posiadania wydajnego sprzętu komputerowego dowód stawki jest uważany za bardziej przyjazny dla środowiska mechanizm konsensusu niż dowód pracy.

Zdecentralizowane płatności a zdecentralizowane oprogramowanie

Bitcoin został opracowany wyłącznie w celu ułatwienia zdecentralizowanych płatności, to znaczy umożliwienia ludziom wysyłania i otrzymywania płatności bez pośrednika, takiego jak bank. Z drugiej strony Ethereum zostało zaprojektowane do czegoś więcej niż tylko wysyłania i odbierania ETH.
Wykorzystując blockchain, który zapewnia niezmienny zapis transakcji, Ethereum zostało zaprojektowane w celu ułatwienia zdecentralizowanego oprogramowania, takiego jak inteligentne kontrakty i aplikacje rozproszone (dApps).
Inteligentna umowa to umowa cyfrowa między dwiema lub większą liczbą stron, która zostanie wykonana po spełnieniu określonych warunków.
Na przykład Konto A zwolni Zasób X po otrzymaniu Zasobów Y z Konta B. Może to być wykorzystane do szybszej sprzedaży nieruchomości i przeniesienia lub własności i mniej podatne na oszustwa.
dApp to aplikacja, która nie jest kontrolowana przez organ centralny. Twitter jest przykładem scentralizowanej aplikacji, w której użytkownicy wykorzystują ją jako pośrednika w wysyłaniu i odbieraniu wiadomości. W związku z tym użytkownicy grają zgodnie z wymuszanymi przez nią regułami i algorytmem używanym do kontrolowania treści.
dApp jest dystrybuowany w łańcuchu bloków, a użytkownicy mogą wysyłać i odbierać dane bezpośrednio, bez pośrednika. Peepeth to dApp podobny do Twittera. Twierdzi, że jako aplikacja nie optymalizuje przychodów z reklam, na co cierpią użytkownicy scentralizowanych aplikacji.
Więc chociaż można powiedzieć, że Bitcoin jest większy, ale Ethereum jest szybszy, te dwa nie są ściśle ze sobą konkurujące, ponieważ są zaprojektowane do robienia różnych rzeczy. Z drugiej strony BTC i ETH są bezpośrednio porównywalne.

Zmienność cen

BTC był z pewnością bardziej wartościowy niż ETH, osiągając szczyt w wysokości około 64 000 USD w listopadzie 2021 r. Z drugiej strony ETH osiągnął szczyt w wysokości około 4 600 USD w tym samym miesiącu.
Pomimo wyraźnej różnicy w ich wartościach, wartości tych dwóch kryptowalut historycznie wykazywały silną pozytywną korelację ze sobą, wykazując tendencję między 0,7 a 0,8 przez większość tego czasu przy czym 1,0 reprezentuje najsilniejszą możliwą korelację.
Niezależnie od tego, jak w przypadku wszystkich kryptowalut, zarówno BTC, jak i ETH są niestabilne. Ceny są nieprzewidywalne i podatne na awarie.