Kontekst sytuacji na rynku pracy
Mimo wzrostu wskaźnika bezrobocia, Polska nadal utrzymuje jedne z najniższych poziomów bezrobocia w Europie. Wzrost bezrobocia odnotowany w styczniu jest zjawiskiem sezonowym i nie powinien być interpretowany jako długoterminowe pogorszenie sytuacji na rynku pracy.
Szczegółowe dane dotyczące bezrobocia
Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła, sięgając 837,1 tys. pod koniec stycznia 2024 r. W porównaniu z miesiącem poprzednim, odnotowano wzrost o 48,9 tys., jednak w ujęciu rok do roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych zmniejszyła się o 20,5 tys. Stopa bezrobocia liczona według metody BAEL w IV kwartale 2023 r. wyniosła 3,1 proc., co wskazuje na stabilność sytuacji na rynku pracy.
Ekonomiści oceniają kondycję polskiego rynku pracy jako dobrą. Mimo niewielkiego wzrostu miesięcznego, który może odzwierciedlać stopniową odbudowę popytu na pracę, zatrudnienie w Polsce pozostaje na stabilnym poziomie. Schłodzenie gospodarki i lekkie zmniejszenie popytu na pracę mogą być przyczyną minimalnego spadku zatrudnienia w przedsiębiorstwach.
#StopaBezrobociaRejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4% i była wyższa niż w grudniu 2023 r. (5,1%).
— GUS (@GUS_STAT) February 23, 2024
Więcej o #RynekPracy w #BiuletynStatystyczny 1/2024: https://t.co/9Iz3CFThSw#GUS #statystyki #BezrobocieRejestrowane #bezrobocie pic.twitter.com/wrrX1UHIjR
Źródło: Business Insider, X, Web-Lider