czwartek, 16 luty 2023 17:27

Jak pokonać strach przed korzystaniem z windy? Praktyczne porady. Wyróżniony

Fobią nazywamy te intensywne i irracjonalne lęki, które zmieniają naszą stabilność emocjonalną. Można je jednak pokonać i leczyć, samodzielnie lub z pomocą psychologiczną. Jedną z takich specyficznych fobii jest lęk przed windą.

 Czym jest fobia windowa?

Lęk przed windami jest bezpośrednio związany z klaustrofobią, czyli nazwą nadaną lękowi przed zamkniętymi, bardzo małymi lub ograniczonymi przestrzeniami, takimi jak wagonik windy. Klaustrofobia nie jest jednak jedyną fobią, która może powodować lęk przed windami. Akrofobia, czyli irracjonalny lęk wysokości, może powodować również lęk przed windami, zarówno pod względem ich budowy, jak i funkcjonalności.

Dlaczego boimy się wind?

Rozpoznanie objawów i przyczyn fobii windowej jest niezbędne do pokonania tego lęku. Aby to zrobić, należy przeanalizować moment, w którym pojawia się irracjonalny lęk i w ten sposób określić typ fobii, która go wywołuje.

Jeśli fobia wind objawia się zaraz po wejściu do samochodu, świadczy to o tym, że główną przyczyną jest klaustrofobia. Z drugiej strony, jeśli lęk wzrasta w miarę jak winda jest coraz wyżej, źródłem lęku jest akrofobia. Jedna z głównych przyczyn fobii przed windami wywodzi się z lęku przed uwięzieniem, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co zrobić, gdy zostaniesz uwięziony w windzie i uniknąć sparaliżowania przez strach.

Objawy fobii windowej.

  1. Przyspieszony oddech.
  2. Przyspieszone bicie serca.
  3. Napięcie mięśniowe.
  4. Zawroty głowy.
  5. Mdłości.
  6. Wymioty.

Oprócz objawów fizycznych osoby cierpiące na ten rodzaj fobii doświadczają uczucia klaustrofobiczne, obsesji lub wizualizacji katastroficznych obrazów spowodowanych strachem przed całkowitą utratą kontroli nad sytuacją.

Jak pokonać strach przed windami?

Oto praktyczne wskazówki, jak pokonać fobię windową.

  1. Kontroluj swój oddech, aby złagodzić skutki lęku i przywrócić rytm serca. Dzięki temu unikniesz również uczucia duszenia się.
  2. Poznaj charakterystykę podnośników i zrozum mechanikę ich podparcia oraz ciężar, jaki dźwigają.
  3. Zrozum, że windy mają środki bezpieczeństwa, takie jak comiesięczne inspekcje, telefony kontaktowe, alarmy, systemy zapewniające, że nie zostaniesz złapany przez drzwi lub że nie spadniesz w dół szybu.
  4. Należy pamiętać, że windy nie są przestrzeniami wodoszczelnymi, ale mają kilka otworów umożliwiających cyrkulację powietrza, więc wrażenie zamknięcia w małym pudełku jest w głowie.
  5. Istnieją specjalne procedury na wypadek uwięzienia, które muszą być wykonywane przez ekipy konserwatorów i które stają się skuteczne po naciśnięciu przycisku w kabinie. Ratownictwo powinno być prowadzone w spokojny i kontrolowany sposób przez ekspertów, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. W związku z tym należy unikać kompulsywnych zachowań ucieczkowych, które mogą zwiększyć poziom stresu i niepokoju.
  6. Zawsze proś o pomoc lub jedź z osobą w windzie, która Cię uspokaja i daje poczucie bezpieczeństwa.