Odzyskanie funduszy przez FTX
FTX, trzecia co do wielkości giełda kryptowalut na świecie w momencie ogłoszenia upadłości w listopadzie 2022 roku, poinformowała w ostatnim zgłoszeniu sądowym, że zobowiązana jest wypłacić swoim wierzycielom około 11,2 miliarda dolarów. Według szacunków, dysponuje ona od 14,5 do 16,3 miliarda dolarów, które mają zostać rozdzielone między nich. Zgodnie z złożonym planem, po uregulowaniu wszystkich roszczeń, plan przewiduje dodatkowe wypłaty odsetek dla wierzycieli, o ile pozostaną jeszcze jakieś środki. Dla większości wierzycieli stawka procentowa wynosi 9 procent.
Skutki upadku dla inwestorów
Choć inwestorzy, którzy handlowali kryptowalutami na giełdzie w momencie jej upadku, mogą poczuć się pokrzywdzeni, ponieważ wartość bitcoina znacząco wzrosła podczas gdy ich aktywa były rozliczane, to plan FTX przewiduje wypłatę około 118 procent wartości roszczeń dla wierzycieli zgłaszających roszczenia na kwotę 50 000 dolarów lub mniejszą, co obejmuje około 98 procent klientów FTX.
Przyszłość FTX i reakcje
Po dramatycznym upadku i oskarżeniach o oszustwa, Sam Bankman-Fried, założyciel i CEO firmy, zrezygnował ze stanowiska, a w marcu został skazany na 25 lat więzienia. Nowym CEO został John Ray III, znany z zarządzania upadłościami takimi jak Enron. John Ray III wyraził zadowolenie z możliwości zaproponowania planu upadłościowego, który przewiduje zwrot 100 procent kwot roszczeń wraz z odsetkami dla wierzycieli niepublicznych.
Pomimo prób ożywienia FTX.com przez Johna Raya III, który na początku 2023 roku powołał zespół zadaniowy do zbadania tej możliwości, przyszłość firmy pozostaje niepewna. Detale dotyczące nieprawidłowości w zarządzaniu firmą, które wyszły na jaw po przejęciu jej aktywów, mogą utrudnić jakikolwiek powrót na rynek kryptowalut, chociaż dla giełd kryptowalutowych mogą obowiązywać inne zasady.
Sąd bankructwa ma przeprowadzić rozprawę dotyczącą rozdziału aktywów FTX 25 czerwca.
Źródło: inc.com, agisbau.com/pl