czwartek, 11 kwiecień 2024 18:47

Jack Ma, założyciel Alibaba znowu na topie

Jack Ma powraca Jack Ma powraca fot: pixabay

Po kilku miesiącach nieobecności w życiu publicznym, Jack Ma, założyciel Alibaba, ponownie pojawił się na chińskiej scenie. Jego powrót zbiegł się z ogłoszeniem przez firmę ogromnej reorganizacji biznesowej. Eksperci interpretują te zmiany jako sygnał złagodzenia postawy chińskiego rządu wobec technologicznych gigantów, po serii restrykcji rozpoczętych pod koniec 2020 roku.

Czego się dowiesz?

1. Jakie zmiany nastąpiły w Alibaba po ponownym pojawieniu się Jacka Ma w życiu publicznym?
2. Co oznacza reorganizacja Alibaba dla przyszłości firmy?
3. Jakie są główne cele nowej struktury zarządzania w Alibaba?
4. W jaki sposób Alibaba planuje wykorzystać sztuczną inteligencję w e-commerce?
5. Jakie zmiany w zarządzaniu nastąpiły w Alibaba i jak wpłyną na działalność firmy?

Rewolucyjne zmiany w Alibaba

Ostatni rok był dla Alibaba okresem historycznych przemian i gruntownych zmian zarządczych, mających na celu przywrócenie wzrostu chińskiemu gigantowi technologicznemu. „W ciągu ostatniego roku, pomimo zewnętrznych i wewnętrznych wątpliwości i presji, byłem świadkiem narodzin silnego i odważnego zespołu Alibaba,” napisał Ma w wewnętrznym memo do pracowników, którego tłumaczenie zostało zobaczone przez CNBC. Akcje Alibaba notowane w USA wzrosły prawie o 2% w trakcie porannego handlu w środę.

Reorganizacja biznesowa i zarządzanie

W ubiegłym roku Alibaba przeszła przez największą reorganizację w swojej historii, dzieląc firmę na sześć grup biznesowych w celu zwiększenia ich zwinności. Towarzyszyły temu głębokie zmiany w zarządzaniu. Daniel Zhang, długoletni CEO Alibaba Group, niespodziewanie zrezygnował, a następnie ustąpił z funkcji CEO jednostki chmurowej firmy. Weterani Alibaba, Eddie Yongming Wu, objęli stanowisko CEO, a Joe Tsai został przewodniczącym w wrześniu.

Jack Ma w swoim przemówieniu pochwalił Tsai i Wu za ich „przyszłościowe transformacje” i podkreślił, że Alibaba musi zastanowić się, jak będzie wyglądać e-commerce za trzy lata, szczególnie w kontekście nadejścia sztucznej inteligencji. Reemergencja Ma następuje w momencie, gdy morale pracowników Alibaba prawdopodobnie potrzebuje wsparcia, a jego słowa mogą stanowić znaczące źródło motywacji dla zespołu.


Źródło: CNBC