poniedziałek, 17 czerwiec 2024 21:45

Zmiana struktury OpenAI na model for-profit

Zmiany w organizacji OpenAI Zmiany w organizacji OpenAI fot: unsplash

OpenAI, firma znana z rozwoju sztucznej inteligencji, może wkrótce przejść istotne zmiany w swojej strukturze zarządzania. CEO Sam Altman zasugerował możliwość przekształcenia organizacji w for-profit benefit corporation. Dodatkowo, emerytowany generał Paul Nakasone, były dowódca U.S. Cyber Command i dyrektor National Security Agency (NSA), dołączył do zarządu OpenAI.

  1. Jaką zmianę struktury zarządzania rozważa OpenAI?
  2. Kto jest nowym członkiem zarządu OpenAI?
  3. Jakie stanowiska piastował wcześniej Paul Nakasone?
  4. Co ma na celu nowo utworzony komitet ds. bezpieczeństwa i ochrony w OpenAI?
  5. Jakie zmiany zaszły w zarządzie OpenAI po powrocie Sama Altmana?

Zmiana struktury zarządzania

Sam Altman, CEO OpenAI, przekazał niektórym udziałowcom, że firma rozważa zmianę swojej struktury zarządzania na model for-profit, który nie byłby kontrolowany przez obecny zarząd nonprofit. Jeden ze scenariuszy, który jest brany pod uwagę, to przekształcenie OpenAI w for-profit benefit corporation, podobnie jak konkurenci Anthropic i xAI. Dyskusje na temat restrukturyzacji są dynamiczne i ostateczna decyzja może jeszcze ulec zmianie.

Nowy członek zarządu: Paul Nakasone

OpenAI ogłosiło, że do zarządu dołączył emerytowany generał Paul Nakasone, były dowódca U.S. Cyber Command (1) i dyrektor NSA. Nakasone ma pomóc w ochronie OpenAI przed "coraz bardziej zaawansowanymi złymi aktorami". Generał Nakasone obejmie również stanowisko w nowo utworzonej komitecie ds. bezpieczeństwa i ochrony, który ma doradzać zarządowi w kluczowych kwestiach związanych z bezpieczeństwem i ochroną projektów oraz operacji firmy.

Przyszłość OpenAI

Zmiany w zarządzie OpenAI są częścią większej restrukturyzacji, która miała miejsce po zawirowaniach wewnętrznych w firmie. W zeszłym roku zarząd nagle zwolnił CEO Sama Altmana, po czym sam został zastąpiony, gdy Altman powrócił na stanowisko dyrektora generalnego kilka dni później. Nowy zarząd ma pełne zaufanie do Altmana po zakończeniu zewnętrznego dochodzenia w sprawie turbulencji w firmie. Mimo że zarząd OpenAI jest technicznie nonprofit, to nadal zarządza dynamicznie rozwijającym się biznesem.

Decyzje dotyczące przyszłości OpenAI, w tym możliwa zmiana struktury na for-profit benefit corporation, mogą mieć istotny wpływ na kierunek rozwoju firmy. Nowe powołania, takie jak dołączenie Paula Nakasone, mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa i stabilności firmy w obliczu rosnących zagrożeń.

Przypisy:

(1) U.S. Cyber Command (USCYBERCOM) to jeden z jedenastu jednolitych dowództw sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Jego głównym zadaniem jest prowadzenie operacji w przestrzeni cybernetycznej oraz obrona przed cyberatakami, które mogą zagrozić bezpieczeństwu narodowemu USA. Dowództwo to łączy zasoby z różnych gałęzi sił zbrojnych, takich jak armia, marynarka wojenna, siły powietrzne i piechota morska, aby efektywnie przeciwdziałać cyberzagrożeniom i prowadzić operacje ofensywne w cyberprzestrzeni.

U.S. Cyber Command zostało formalnie ustanowione w 2010 roku i działa pod strategicznym nadzorem Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Ma siedzibę w Fort Meade, Maryland, gdzie również znajduje się National Security Agency (NSA), z którą USCYBERCOM blisko współpracuje.

Oprócz obrony przed zagrożeniami, U.S. Cyber Command ma także za zadanie rozwijać możliwości cybernetyczne USA, prowadzić działania mające na celu zminimalizowanie skutków ataków cybernetycznych oraz, w przypadku konieczności, przeprowadzać operacje ofensywne mające na celu zapewnienie przewagi strategicznej Stanów Zjednoczonych w cyberprzestrzeni.

Źródło: Inc