poniedziałek, 05 luty 2024 15:23

Kolejne rezygnacje w radzie nadzorczej Orlenu

rada nadzorcza Orlenu rada nadzorcza Orlenu Artur Andrzej, CC0, via Wikimedia Commons

W poniedziałek, 5 lutego 2024 roku, Patrycja Klarecka i Armen Artwich zaskoczyli branżę energetyczną, składając rezygnację z funkcji członków zarządu Grupy Orlen. Spółka ogłosiła tę decyzję w oficjalnym komunikacie, jednak nie ujawniła przyczyn odejścia obu wysoko postawionych członków zarządu.

 

Patrycja Klarecka i Armen Artwich zrezygnowali ze swoich funkcji

Patrycja Klarecka, związana z Orlenem od 2018 roku, była odpowiedzialna za nadzór nad bezpieczeństwem infrastruktury i informacji, obszar IT, transformację cyfrową oraz relacje z otoczeniem. Z kolei Armen Konrad Artwich, radca prawny, pełnił funkcję członka zarządu ds. korporacyjnych od września 2018 roku. Warto zaznaczyć, że rezygnacje te mają miejsce tuż przed publikacją wniosków z raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego fuzji Orlenu z Lotosem, który ma być przedstawiony 5 lutego o godzinie 13:00.

Kolejne kłopoty w spółce Orlen

6 lutego br. odbędzie się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu, które przewiduje zmiany w składzie rady nadzorczej. Te wydarzenia stanowią kolejny etap przekształceń w strukturach zarządczych spółki. Warto również wspomnieć o odwołaniu Daniela Obajtka z zarządu Orlenu. Prezes zarządu i dyrektor generalny Orlenu, sprawujący te funkcje od 6 lutego 2018 roku, opuścił stanowisko 5 lutego 2024 roku. Dodatkowo, w piątek, Michał Róg dołączył do grona odchodzących członków zarządu, jednak przyczyny tej rezygnacji nie zostały ujawnione. Grupa Orlen, będąca multienergetycznym koncernem, planuje rozwój w obszarze odnawialnych źródeł energii i energii jądrowej. Mimo aktualnych zmian w strukturze zarządu, firma pozostaje kluczowym graczem na rynku energetycznym, zarządzając rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie.

Warto śledzić dalszy rozwój sytuacji w Grupie Orlen, która stoi w obliczu istotnych przemian i wyzwań w swojej strukturze organizacyjnej. Brak informacji na temat przyczyn rezygnacji pozostawia obszar spekulacji, co dodatkowo podkreśla tajemniczy charakter tych decyzji. Wartość Grupy Orlen w kontekście kontroli i fuzji z Lotosem staje się kluczowym elementem analizy.

Źródło: PAP, Web - Lider