środa, 10 lipiec 2024 19:10

Wpływ AI na dobrostan i efektywność pracowników

Jak AI wpływa na dobrostan i efektywność pracowników? Jak AI wpływa na dobrostan i efektywność pracowników? fot: unsplash

Według nowego badania, profesjonaliści mają nadzieję poświęcać więcej czasu na swoje dobrostan w ciągu najbliższych pięciu lat - a sztuczna inteligencja może w tym pomóc.

  1. Ile czasu tygodniowo mogą zaoszczędzić profesjonaliści dzięki AI według prognoz Thomson Reuters?
  2. Jakie procenty profesjonalistów uważają, że AI będzie miała "transformacyjny" wpływ na ich kariery w ciągu najbliższych pięciu lat?
  3. W jaki sposób profesjonaliści chcieliby wykorzystać czas zaoszczędzony dzięki AI?
  4. Jakie są największe obawy pracowników związane z wprowadzeniem AI do miejsc pracy?
  5. Jakie cechy, według Mary Alice Vuicic, są teraz ważniejsze dla firm niż IQ i EQ?

Prognozy czasu oszczędzonego dzięki AI

Wyobraź sobie, że masz dodatkowe 12 godzin tygodniowo - tyle czasu, według prognoz Thomson Reuters (1), zaoszczędzą profesjonaliści dzięki narzędziom wspomaganym przez AI w przyszłości. Nowe badanie, przeprowadzone przez firmę informacyjną, objęło ponad 2200 profesjonalistów i wykazało, że 77 procent z nich uważa, że sztuczna inteligencja będzie miała "transformacyjny" wpływ na ich kariery w ciągu najbliższych pięciu lat. Chociaż badani pracują średnio 46 godzin tygodniowo, ponad połowa z nich stwierdziła, że nie ma wystarczająco dużo czasu na realizację wszystkich swoich zamierzeń. Mają nadzieję, że AI pomoże im poświęcić więcej czasu na rzeczy, które są dla nich ważne.

Czas na dobrostan

Głównym obszarem, w którym profesjonaliści chcieliby wykorzystać czas zaoszczędzony dzięki AI, jest ich dobrostan. 24 procent ankietowanych pracowników stwierdziło, że chcieliby spędzać więcej czasu na swoich hobby, odpoczynku oraz ogólnie na rozwijaniu lepszego balansu między pracą a życiem prywatnym. 10 procent powiedziało, że dodatkowy czas poświęciliby na długoterminowe projekty zawodowe i kluczowe zadania.

Od czasu pandemii, kiedy "dom stał się biurem, a ludzie pracowali bez przerwy," rozwijanie dobrego balansu między pracą a życiem prywatnym stało się coraz ważniejsze dla pracowników, mówi Mary Alice Vuicic, główny oficer ds. ludzi w Thomson Reuters. Jeśli AI może uwolnić część ich czasu, to jest to "dawanie im szansy na inwestowanie w swoje zdrowie i dobre samopoczucie."

Perspektywy poprawy równowagi między pracą a życiem prywatnym

Połowa profesjonalistów uwzględnionych w badaniu, przeprowadzonym w kwietniu i maju, powiedziała, że spodziewa się znaczącej lub umiarkowanej poprawy równowagi między pracą a życiem prywatnym w ciągu najbliższych pięciu lat wraz z wzrostem możliwości AI. Jednakże 38 procent stwierdziło, że oczekuje niewielkich lub żadnych zmian. Ten podział, jak sugeruje raport, odzwierciedla niepewność profesjonalistów co do przyszłości, czy przyszłość przyniesie więcej czy mniej godzin pracy.

Ogólnie jednak pracownicy są entuzjastycznie nastawieni do wartości, jakie te technologie mogą wnosić do ich pracy. Ankietowani profesjonaliści byli szczególnie podekscytowani możliwością wykorzystania AI do analizy dużych ilości danych w celu uzyskania wglądów biznesowych, zmniejszenia liczby błędów ludzkich w pracy oraz dostarczania zaawansowanej analityki do podejmowania decyzji.

Wyzwania i niepewności związane z AI

Mimo to wciąż istnieją obawy dotyczące wprowadzenia AI do miejsc pracy. Wynikają one zarówno z obaw dotyczących bezpieczeństwa AI i prywatności danych, jak i z poczucia niepewności, jak najlepiej włączyć nowe technologie do środowiska pracy.

"Poświęcanie czasu na naukę i eksperymentowanie z AI jest również kluczowe." - Mary Alice Vuicic

Vuiviv dodaje, że liderzy biznesu powinni zapewnić pracownikom "bezpieczne sposoby" na prowadzenie tych eksperymentów.

Rzeczywiście, w dzisiejszych czasach przewaga konkurencyjna firmy zależy od jej zdolności do adaptacji i przyjęcia nowych technologii.

"Stawiamy na przewidywanie, że AQ - ten współczynnik adaptacyjności firm i profesjonalistów - przeważa nad IQ i EQ teraz." - Mary Alice Vuicic

Wraz z rosnącymi możliwościami AI i jej potencjalnym wpływem na życie zawodowe, pracownicy na całym świecie będą musieli nauczyć się, jak najlepiej wykorzystać te narzędzia, aby poprawić swoją równowagę między pracą a życiem prywatnym.

Przypisy:

(1) Thomson Reuters to globalna korporacja z siedzibą w Kanadzie, oferująca informacje dla profesjonalistów z różnych dziedzin, w tym z prawa, mediów, podatków, rachunkowości i nauk o życiu. Firma powstała w 2008 roku w wyniku połączenia Thomson Corporation, kanadyjskiej firmy specjalizującej się w informacjach medialnych i technologicznych, z Reuters, jedną z pierwszych agencji informacyjnych na świecie, założoną w 1851 roku w Londynie.

Thomson Reuters dostarcza narzędzia i dane, które pomagają swoim klientom w podejmowaniu kluczowych decyzji. Firma znana jest z szerokiej gamy produktów i usług, w tym z systemów zarządzania informacją prawną, baz danych finansowych, oprogramowania do zarządzania ryzykiem oraz szeroko pojętych rozwiązań informacyjnych i analitycznych. Jest to jedna z wiodących firm na rynku globalnych informacji i technologii.

Źródło: Inc