środa, 27 marzec 2024 19:45

Niespodziewany wzrost zysków szwedzkiego detalisty - H&M

Zyski H&M Zyski H&M fot: pixabay

W środę rano akcje H&M wzrosły o 14%, po tym jak szwedzki detalista znacznie przekroczył oczekiwania dotyczące zysków w swoim pierwszym kwartale fiskalnym. Zysk operacyjny wzrósł do 2,08 miliarda koron szwedzkich (196 milionów dolarów), w porównaniu do prognozowanych 1,43 miliarda koron w ankiecie analityków przeprowadzonej przez LSEG, dawniej znaną jako Refinitiv. Marża operacyjna firmy wzrosła do 3,9% z 1,3%, ponownie potwierdzając jej cel, jakim jest osiągnięcie 10% marży operacyjnej w tym roku.

Koncentracja na rentowności w obliczu rosnącej konkurencji

H&M wcześniej ogłosił skupienie się na rentowności, biorąc pod uwagę presję wynikającą z rosnącej konkurencji ze strony właściciela Zary, Inditex, oraz chińskich detalistów szybkiej mody, takich jak Shein. "Rozwój kontynuowany był w pierwszym kwartale we właściwym kierunku, z poprawioną marżą brutto i zyskiem operacyjnym, niższym inwentarzem oraz silnym przepływem gotówki," powiedział CEO Grupy H&M, Daniel Ervér, który dołączył do firmy na początku roku po niespodziewanej rezygnacji Heleny Helmersson.

Inwestycje i dywidendy na przyszłość

W rozmowie z analitykami po publikacji wyników, Ervér stwierdził, że wzmocnienie sprzedaży jest najważniejszym priorytetem firmy, oraz że ceny mają być niższe na koniec 2024 roku niż na jego początku. Inwentarz zmniejszył się o 7% w ujęciu rocznym w kwartale. Zgromadzenie nadmiaru niesprzedanych zapasów było długotrwałym problemem dla firmy, która uczyniła redukcję tego inwentarza głównym punktem swojego planu.

Rada H&M zaproponuje dywidendę w wysokości 6,5 korony na akcję na majowym walnym zgromadzeniu rocznym i będzie ubiegać się o autoryzację do wykupu swoich akcji serii B, jak ogłoszono w środę.

Analitycy z Jefferies stwierdzili, że wyniki kwartalne pokazują "mieszane dostarczanie linii najwyższej", ale także "znacznie lepszą marżę brutto" na poziomie 51,5%. Pozytywne tendencje sprzedażowe na wczesnym etapie sezonu wiosna/lato dodają wiarygodności celowi firmy dotyczącemu 10% marży operacyjnej, dodano w notatce Jefferies. Cena akcji H&M była zmienna w ostatnich latach, spadając o 37% w 2022 roku, przed wzrostem o 57% w 2023 roku.

Źródło: cnbc