Nie mogę nic zmienić, bo nie mogę się obejść bez pieniędzy, które zarabiam
Niektóre z największych firm powstały w garażu w domu i w wolnym czasie: Apple, Hewlett-Packard, Tecnogym, książki o Harrym Potterze, które sprzedały się w 250 milionach egzemplarzy, umożliwiając autorowi zgromadzenie fortuny w wysokości ponad miliarda dolarów. Jeśli naprawdę chcesz się zmienić i Twoja motywacja jest wystarczająco silna, droga nigdy nie będzie problemem.
Aby stać się bogatym, musisz się uczyć
Badania nie wykazały żadnej korelacji między bogactwem a poziomem wykształcenia. W rzeczywistości, kiedy idziesz do banku, nie jesteś proszony o pokazanie świadectwa ukończenia szkoły średniej, tylko o swoją sytuację materialną, co jest znakiem, że twoje osiągnięcia finansowe są ważniejsze niż oceny szkolne.
Jeśli stanę się bogaty, stanę się chciwy i materialistyczny
Pieniądze nie przekształcają ludzi, tylko wzmacniają ich cechy. Jeśli już jesteś chciwy, to jeśli staniesz się bogaty, staniesz się jeszcze bardziej chciwy. Podobnie, jeśli masz skłonność do pomagania innym, to lepiej zrobisz to za własne pieniądze, bo pieniądze nie kupują miłych słów, kupują opiekę, opiekę medyczną, dach nad głową, jedzenie.
Pomoc materialna i duchowa robi wielką różnicę. Matka Teresa z Kalkuty zmarła z fortuną liczącą miliony dolarów i była w stanie pomóc tak wielu ludziom, ponieważ wiedziała, jak gromadzić, zarządzać i dysponować dużą ilością pieniędzy.
Nie muszę zostać przedsiębiorcą ani inwestorem, moja praca zadba o mój finansowy dobrobyt
Prawda jest taka, że trzeba zostać albo przedsiębiorcą, albo inwestorem. Często ludzie świadomie lub nieświadomie myślą, że drogą do ich finansowego dobrobytu jest praca. Mniej niż 1% osób, które pracują, stanie się wolnymi finansowo, np. sportowcy, muzycy, aktorzy czy dyrektorzy dużych firm. Ci, którzy nie rozwiną umiejętności przedsiębiorczych lub potencjału inwestycyjnego, nie staną się niezależni finansowo.
Nie potrzebuję ani nie chcę się wzbogacić, jestem zadowolony z tego co mam
Prawda jest taka, że nie masz pojęcia, co będzie Ci potrzebne w przyszłości. Co stanie się z Tobą i Twoimi bliskimi, jeśli stracisz pracę?
Nieważne, czy chcę lub mogę stać się bogaty: po prostu nie mogę sobie z tym poradzić
Sprawdź swoje "przezroczyste" przekonania: co sądzisz o swojej zdolności do nauki? Pamiętaj, że na drodze do bogactwa, podobnie jak w przypadku nauki jazdy na rowerze, upadasz, wstajesz ponownie, aż nauczysz się utrzymywać równowagę. Czytaj książki o pieniądzach, biografie milionerów, znajdź człowieka, który stał się bogaty, zapytaj go jak to zrobił i ucz się od niego.
Inwestowanie jest ryzykowne
Inwestowanie, z definicji, nie jest ryzykowne. Jeśli sięgniesz do słownika po definicję słowa "inwestycja", znajdziesz następującą: "wykorzystanie kapitału w celu osiągnięcia zysku". Jak widać, słowo "ryzyko" jest w definicji nieobecne. Wielcy inwestorzy nie uważają inwestowania za ryzykowne. Inwestowanie oznacza dla nich postępowanie według zasad, powtarzających się schematów, które mogą wyeliminować, czasem całkowicie, ryzyko z ich inwestycji. Zarówno na rynku nieruchomości, jak i na rynku finansowym, prawdziwy inwestor to taki, który potrafi dokładnie zmierzyć ryzyko i określić sposoby jego ograniczenia lub nawet wyeliminowania.
Kiedyś łatwiej było się wzbogacić
Nieprawda! W rzeczywistości świat nigdy nie oferował tak wielu możliwości bardzo szybkiego wzbogacenia się jak teraz. Zmienił się sposób bogacenia się. Trzydzieści lat temu wystarczyło stworzyć dobry produkt, wprowadzić go na rynek i czekać na dochody, więc prawdziwym problemem była produkcja. Dziś z epoki przemysłowej przeszliśmy do epoki informacyjnej. Właściciel zasobów informacyjnych to nowy bogacz. Dzieciaki wymyślające strony internetowe będą mogły tworzyć firmy, które będą mogły konkurować na globalnym rynku na równi z największymi gigantami, nie dziś.
Nie jestem już w tym wieku. Mój czas minął
W rzeczywistości młody i stary człowiek mają taką samą szansę na stanie się bogatym. Jedynym prawdziwym problemem jest to, że im starsi ludzie stają się, tym bardziej mają tendencję do pozostawania w swojej strefie komfortu. Są mniej skłonni do popełniania błędów, bo nie chcą czuć się głupio.