wtorek, 09 kwiecień 2024 17:35

Hongkong przechwytuje rekordową ilość złota ukrytego jako części maszyn

Hongkong - złoto jako części maszyn Hongkong - złoto jako części maszyn fot: pixabay

W największym dotąd przechwycie przemytu złota w Hongkongu władze miasta zarekwirowały szacowane 10,7 miliona dolarów wartości tego cennego kruszcu, który był ukryty jako części maszyn wysyłane do Japonii. To historyczne odkrycie stanowi kolejny dowód na rosnące wyzwania związane z przemytem w regionie, a także skomplikowaną naturę działań przestępczych mających na celu uniknięcie kontroli celników.

Czego się dowiesz:

  1. Jak dużą wartość złota przechwyciły władze Hongkongu?
  2. W jaki sposób złoto było ukryte, aby uniknąć wykrycia?
  3. Czy to pierwszy raz, gdy złoto zostało znalezione ukryte w taki sposób?
  4. Jaki był główny cel przemytniczego planu związanego z złotem?
  5. Jakie są konsekwencje prawne dla złapanego przemytnika w Hongkongu?

Ukryte złoto

Zgodnie z oświadczeniem rządu z poniedziałku, 146 kilogramów złota zostało "odlewek i zamaskowanych" jako część dwóch sprężarek powietrza w ładunku samolotu zaparkowanego w mieście. Po dokładniejszym badaniu, celnicy odkryli złoto, które zostało wytłoczone w formie śrub i cylindrów, a następnie pomalowane, aby ukryć swoje prawdziwe pochodzenie. Uszkodzenia na powierzchni części ujawniły złoto pod spodem, co doprowadziło do zatrzymania przemytnika i wszczęcia dochodzenia.

Pierwsze w historii

Funkcjonariusz celny powiedział lokalnym reporterom w poniedziałek, że był to pierwszy przypadek, w którym złoto zostało znalezione ukryte jako części maszyn. Dodano, że podejrzany cel przemytniczy miał na celu uniknięcie cła importowego w Japonii w wysokości około 10%, co zaoszczędziłoby ponad 1 milion dolarów, gdyby operacja się powiodła. To zjawisko jest kolejnym przejawem kreatywności przemytników, którzy starają się wykorzystać lukę w przepisach celnych, aby wprowadzić na rynek towar, omijając wymogi podatkowe i kontrolę państwa.
Aresztowanie i postępowanie prawne

Hongkońska służba celną wykryła nielegalne złoto podczas badania maszyn 27 marca, a po dalszym dochodzeniu w środę aresztowała 31-letniego mężczyznę w związku z tą sprawą. Zatrzymany mężczyzna został zwolniony za kaucją, a śledztwo wciąż trwa. Zgodnie z prawem Hongkongu, osoba uznana za winną przemytu towarów podlega karze grzywny do 2 milionów dolarów i karze pozbawienia wolności do siedmiu lat.

Artykuły powiązane