czwartek, 22 luty 2024 15:36

Pracownicy sklepów Kaufland grożą strajkiem!

Kaufland strajk pracowników Kaufland strajk pracowników fot. pixabay

Choć sieć handlowa Kaufland niedawno ogłosiła podwyżki wynagrodzeń dla swoich pracowników, to organizacje związkowe zgłaszają swoje niezadowolenie. Związki domagają się podniesienia pensji o 500 zł, grożąc przeprowadzeniem strajku we wszystkich sklepach tuż przed Wielkanocą.

 

List związkowców z firmy Kaufland

Trzy organizacje związkowe działające w sieci Kaufland napisały list do władz sieci, postulując m.in. podwyżki wynagrodzeń o kwotę 500 zł dla pracowników. W liście porównano standardy zatrudnienia w Kauflandzie z tymi obowiązującymi w konkurencyjnym Lidlu, co stało się impulsem dla żądania podwyżek.

Porównanie z Lidlem

Związkowcy wskazują, że w Lidlu doszło do podwyżek pensji, a istnieje również system stażowy, pozwalający pracownikom z dłuższym stażem zarabiać nawet do 6 tys. zł brutto. Porównując te warunki do sytuacji w Kauflandzie, związki domagają się zwiększenia stymulacji finansowej dla pracowników.

Nieudane negocjacje

Propozycje podwyżek ze strony Kauflandu spotkały się z niezadowoleniem pracowników. Pomimo dwukrotnych propozycji, podwyżki o kwotach nieco ponad 150 zł oraz około 300 zł nie spełniły oczekiwań związkowców. W razie braku akceptacji prośby, związki zapowiedziały dalsze działania, w tym możliwość strajku generalnego. W przypadku braku satysfakcjonującego porozumienia, związki przygotowują się do referendum strajkowego. Jeśli pracownicy wyrażą taką wolę, zostanie przeprowadzony strajk generalny przed świętami wielkanocnymi.

Po ogólnopolskim strajku ostrzegawczym pod koniec 2023 roku, w którym domagano się m.in. wzrostu płac o 1200 zł miesięcznie, obecne negocjacje pensji w Kauflandzie stanowią kolejny epizod w walce pracowników o lepsze warunki pracy i wynagrodzenia.

Źródło: Business Insider, Web-Lider