wtorek, 06 luty 2024 15:26

McDonald's staje w obliczu kryzysu?

McDonald's straty McDonald's straty fot. pixabay

Wyniki finansowe McDonald's za czwarty kwartał 2023 roku nie spełniły oczekiwań, zaskakując nawet analityków swoją słabością. Spadek sprzedaży okazał się największy od października 2020 roku, co wywołuje niepokój wśród inwestorów i obserwatorów rynku. Dyrektor generalny firmy, Chris Kempczinski, wskazał na bojkot McDonald's na Bliskim Wschodzie oraz w krajach, gdzie muzułmanie stanowią znaczącą część populacji, takich jak Malezja, Indonezja i Francja. Właśnie tam sieć jest posądzana o prowadzenie działań na rzecz Izraela, co doprowadziło do spadku popularności restauracji.

 

Kryzys związany z konfliktem izraelsko-palestyńskim

Bojkot McDonald's rozpoczął się w odpowiedzi na oferowanie darmowych posiłków dla izraelskich żołnierzy przez jednego z franczyzobiorców sieci w Izraelu. To wydarzenie wywołało reakcję prowadzących restauracje na terenie krajów arabskich, którzy zwiększyli wsparcie dla Palestyńczyków w Strefie Gazy.

Perspektywy na przyszłość

Chris Kempczinski wyraził obawy co do poprawy wyników w czasie trwania konfliktu w Gazie, sugerując, że trudności mogą utrzymać się do czasu ustania wojny. Akcjonariusze obawiają się, że spadek zysków może być długotrwały, co wpływa na niepewność dotyczącą przyszłości firmy. Mimo niezadowalających wyników czwartego kwartału, rok 2023 okazał się lepszy dla McDonald's niż poprzedni, zanotowano wzrost przychodów o 8 proc. w porównaniu do 2022 roku. Jednakże nie osiągnięto zakładanych prognoz, co wskazuje na trudności, z jakimi boryka się firma w obliczu trwającego konfliktu na Bliskim Wschodzie.

McDonald's będzie musiał podejmować działania mające na celu odzyskanie zaufania konsumentów i naprawę relacji w regionach dotkniętych bojkotem. Kluczem do sukcesu będzie skuteczna strategia komunikacji i działania zmierzające do zwiększenia zaangażowania społeczności lokalnych. McDonald's stoi w obliczu wyzwań związanych z spadkiem sprzedaży wywołanym bojkotem na Bliskim Wschodzie i w innych krajach, które posądzają sieć o działalność proizraelską. Choć rok 2023 przyniósł wzrost przychodów, ostatni kwartał zaskoczył słabością, budząc obawy co do przyszłości firmy.

Źródło: Bankier.pl, Web - Lider