piątek, 09 wrzesień 2022 16:04

Jakie są najważniejsze światowe indeksy giełdowe? Wyróżniony

Światowe indeksy giełdowe Światowe indeksy giełdowe fot: pixabay

Handel akcjami odbywa się na wszystkich światowych giełdach, a czołowe z nich posiadają indeksy obserwowane przez inwestorów na całym globie. Indeksy zrzeszają największe spółki dostępne na poszczególnych rynkach, klasyfikując je względem ich kapitalizacji (wartości rynkowej). Które indeksy warto znać i śledzić, uzyskując informacje o światowych trendach i sytuacjach w regionach?


Polski WIG i pozostałe mniejsze indeksy jest ważny jedynie dla regionu Europy środkowowschodniej. Nawet jeżeli inwestują tutaj osoby i fundusze z całego świata, to nie znaczy od zbyt wiele w światowych trendach. Wśród kluczowych indeksów wymienia się amerykańskie, azjatyckie oraz z Europy Zachodniej (Niemcy, Francja czy Wielka Brytania). Jakie są najważniejsze indeksy giełdowe obserwowane przez inwestorów?

Ameryka ma swoje wielkie trio

Ameryka to wciąż światowa stolica gry na giełdzie, a akcje technologicznych gigantów od dawna cieszą się ogromnym zainteresowaniem inwestorów z całego świata. Z tego tytułu to na indeksy z USA spogląda się najpierw, by sprawdzić, co się dzieje na rynkach. Nie bez kozery niektórzy mówią, że jak w stanach kichną, to na innych giełdach mają katar.

NASDAQ Composite – w sam indeks wchodzi ponad 3000 amerykańskich podmiotów dostępnych na giełdzie NASDAQ. Jednak szczególnie wartym uwagi jest też indeks NASDAQ 100, zawierający 100 największych niefinansowych spółek z tej giełdy Co istotne, to właśnie tam znajdziemy spółki technologicznych gigantów, takich jak Amazon, Facebook, Apple czy Google. Indeks NASDAQ 100 jest wyznacznikiem rozwoju branży technologicznej w stanach.

Dow Jones Industrial – jest jednym z pierwszych indeksów giełdowych uruchomionych w stanach. Poczciwy DJ tworzy 30 największych amerykańskich przedsiębiorstw i istnieje od 1986 roku. Początkowo składał się z 12 spółek, a jedyną notowaną na początku oraz dzisiaj (z kilkuletnią przerwą), jest General Electric.

S&P 500 - czyli Standard and Poor's 500, to indeks ważony kapitałem, zliczający 500 wybranych amerykańskich spółek z wielu rodzajów gałęzi przemysłu. Jest uważany za swego rodzaju wyznacznik kondycji amerykańskiej gospodarki.

Europa i giełdy zachodnie

Europa Zachodnia to wciąż najbogatsza i najlepiej rozwinięta część Starego Kontynentu. Wśród niej są gospodarki i giełdy Wielkiej Brytanii, Francji oraz Niemiec. Gigantyczne światowe koncerny ulokowane na tych giełdach cieszą się ogromnym zaufaniem inwestorów. Jakie indeksy mają wymienione kraje?

Niemiecki DAX – notowany na frankfurckiej giełdzie DAX zrzesza 30 największych spółek naszego zachodniego sąsiada. Są ona dobierane pod względem kapitalizacji i płynności. Znajdziemy tam takie marki, jak: Bayer, BMW, Volkswagen, Adidas czy Continental. Dax jest też indeksem wynikowym, czyli biorącym pod uwagę wypłacane dywidendy.

Francuskie CAC40 – Renault, BNP Paribas, L’Oreal, Danone, Sodexo czy Michelin to tylko kilka z 40 pozycji składających się na francuski indeks giełdowy CAC40. Indeks wystartował ostatniego dnia 1987 roku i z początkowego poziomu 1000 urósł do pułapu przekraczającego 6-7 tysięcy.

Brytyjski FTSE (potocznie footsie) – Londyńska Giełda Papierów Wartościowych ma swój indeks obejmujący aż 100 spółek. By jednak się w nim znaleźć, podmioty muszą spełnić szereg wymogów dotyczących płynności czy kapitalizacji. Spółki z tego indeksu mogą stanowić nawet około 80% z całej kapitalizacji londyńskiej giełdy.

Azja – Chiny, Japonia i Hongkong

Jeżeli chodzi o daleką Azję, to tam również można wskazać 3 kluczowe indeksy. Z mocarstwowych Chin, technologicznej Japonii i rozwiniętego Hongkongu (oficjalnie należącego do Chin).

Nikkei 225 – z Japonią trzeba się liczyć, a jako światowy inwestor warto by zorientowanym, co na tamtej giełdzie słychać. Ważony kapitalizacją indeks NIKKEI 225 istnieje od 1950 roku i zrzesza, jak można się domyśleć, aż 225 spółek z lokalnej giełdy. Yokohama, Toyota, Suzuki, Subaru, Nissan, Kawasaki, Fujitsu, Konami czy Sony, to tylko kilka znanych nam firm.

Hang Seng – jest indeksem z Hongkongu, uwzględniającym 40 największych spółek z tej giełdy, podzielonych na 4 sektory – finanse, nieruchomości, przemysł i usługi komunalne/media. Jego łączna kapitalizacja to nawet 65% z wartości całej giełdy.

Shanghai Composite (SSE Composite) – funkcjonujący od 1911 roku indeks zrzesza wszystkie spółki z Giełdy Papierów Wartościowych w Szanghaju. Jest bacznie obserwowany na całym świecie, poniekąd prezentujący kondycję chińskiej gospodarki.