czwartek, 15 luty 2024 13:39

Inflacja w styczniu 2024 - ile wyniosła?

Inflacja w styczniu 2024 Inflacja w styczniu 2024 fot. pixabay

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja w styczniu 2024 roku wyniosła 3,9 procent, co stanowi najniższy poziom od kwietnia 2021 roku. Analitycy z mBanku określili te dane jako miłą niespodziankę, zwłaszcza biorąc pod uwagę konsensus rynkowy, który zakładał wzrost cen o 4,1 procent. Cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego to 2,5 proc. +/- 1 punkt procentowy.

 

Styczniowa inflacja: szczegółowe dane

Według wstępnych danych GUS, w styczniu 2024 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 3,9 proc. rok do roku. Jest to spadek w porównaniu z poprzednim miesiącem, gdy wzrost cen wynosił 6,2 procent. Wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych wyniósł 4,9 proc., natomiast napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe podrożały o 8,8 proc. Ceny paliw do prywatnych środków transportu spadły o 8,1 proc.

Ewolucja cen w styczniu 2024

W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,9 proc., a napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych poszły w górę o 0,5 proc. Ceny nośników energii wzrosły nieznacznie o 0,4 proc., natomiast ceny paliw do prywatnych środków transportu spadły o 2,3 proc. w porównaniu do grudnia.

Perspektywy na nadchodzące miesiące

Prezes NBP, Adam Glapiński, wyraził optymizm co do powrotu inflacji do celu banku centralnego w ciągu trzech miesięcy. Polski Instytut Ekonomiczny zwrócił uwagę, że mniejszy wzrost cen żywności odegrał istotną rolę w hamowaniu inflacji. Analitycy podkreślają, że inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) utrzymuje się na wysokim poziomie około 6,2 proc. Eksperci z Cinkciarz zauważają, że dane za styczeń mają symboliczne znaczenie dla rynków finansowych, zwłaszcza dla polskiego złotego, który może korzystać z dodatnich realnych stóp procentowych.

Wspomniane dane styczniowe mogą stanowić ważny moment dla polskiego złotego, odzwierciedlając pozytywne realne stopy procentowe. Zjawisko to może działać jako stabilizujący czynnik dla waluty, chroniąc ją przed globalnymi zawirowaniami na rynkach. Ewolucja cen w kolejnych miesiącach będzie śledzona ze szczególną uwagą, zwłaszcza w kontekście decyzji administracyjnych dotyczących cen żywności i energii oraz ich wpływu na przyszłą inflację.

Źródło: TVN 24, X, Web-Lider