wtorek, 14 wrzesień 2021 08:38

Bazy danych - rozwój technologiczny

Bazy danych Bazy danych fot: pixabay

Współczesny rozwój technologiczny już nikogo dziś nie dziwi, ponieważ przyzwyczailiśmy się do tego, iż każdego roku zaskakują nas coraz to nowsze odkrycia technologiczne. Smartfony, smartdomy, smartwatche – wszystko to stale ewoluuje, przez co żyjemy w coraz bardziej zdigitalizowanych czasach. Warto podkreślić, że podstawą tego wszystkiego są bazy danych, które same dość mocno się zmieniły w ciągu ostatnich dekad. W jaki sposób ewoluowały bazy danych i jak wyglądają one dziś?

 

Baza danych, czyli kwintesencja dzisiejszej technologii

Obecnie każdy z nas codziennie wchodzi na dziesiątki stron internetowych – stało się to dla nas całkowicie normalne, jednakże nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób to wszystko działa. Strona internetowa jest tak naprawdę zbiorem rekordów, czyli informacji, które razem układają się w to, co widzimy na ekranach swoich komputerów i smartfonów. Sercem każdej współczesnej strony internetowej są bazy danych, które przechowują masę różnych informacji. Co więcej, dzisiejsze strony internetowe są tak bardzo zaawansowane, że niezbędne są dziś specjalne narzędzia, które ułatwiają korzystanie z takich baz danych. Warto jednak podkreślić, że bazy danych nie są wcale dzisiejszym wynalazkiem, ponieważ pierwsze z nich powstały już w latach 60. XX wieku. Bazy danych ewoluowały razem z otaczającą je technologią – wystarczy tylko spojrzeć na to, jak wyglądał pierwszy komputer i porównać go z dzisiejszymi smartfonami, by mieć świadomość jak duże, niemalże megalityczne zmiany zaszły w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Przełom nastąpił w latach 80. kiedy to coraz popularniejsze zaczęły być relacyjne bazy danych, natomiast w następnej dekadzie, czyli latach 90. Zastąpiły je obiektowe bazy danych. Warto podkreślić, że wraz ze wzrostem popularności i powszechności sieci WWW bazy danych zaczęły rozwijać się w bardzo szybkim tempie. Wówczas nastał czas baz danych NoSQL.

Dlaczego tak istotne są narzędzia do zarządzania bazami danych?

Dzisiejsze bazy danych są tak bardzo rozbudowane, że sprawne z nich korzystanie wymaga specjalistycznych narzędzi, takich jak meta data repository tools. Co więcej, warto podkreślić, że wzmożone zapotrzebowanie na narzędzia do obsługi baz danych sprawia, że programiści coraz częściej szukają odpowiednich narzędzi, które pozwolą na skuteczne i efektowne tworzenie stron internetowych.