poniedziałek, 27 czerwiec 2022 11:08

Ile kosztuje gotowa spółka z o.o. i od czego zależy jej końcowa cena?

Kupno gotowej spółki z o.o. Kupno gotowej spółki z o.o. pixabay

Kupno gotowej spółki z o.o. jest świetnym sposobem na oszczędność czasu oraz wejście w posiadanie spółki bez wypełniania dziesiątek papierów i załatwiania masy formalności.

Ceny spółek na rynku różnią się jednak znacznie. Wybierając firmę sprzedającą gotową spółki, trzeba być uważnym, by nie trafić na minę. Nie zawsze tanio znaczy dobrze, a do tego cena jest uzależniona często od zakresu świadczonych usług. Możemy kupić gotową spółkę i nic w niej nie zmieniać, a możemy również wprowadzić zmiany w umowie, poprosić o dodatkowe przygotowanie dokumentacji czy nawet zmienić wpisy do KRS.

Jaki jest koszt kupna spółki z o.o.?

Na rynku możemy znaleźć oferty przejęcia spółek nawet od 700 złotych, jednak często takie okazje przypominają oferty od osób prywatnych lub pochodzą od firm bez doświadczenia czy opinii, a strona internetowa wygląda nieprofesjonalnie i nie ma na niej żadnych istotnych informacji. Jak każdy inny biznes, tak i kupno gotowej spółki niesie za sobą konsekwencje, jeśli dokonamy złego wyboru. Najtańsze oferty, czyli te, które mocno odbiegają cenowo od pozostałych, warto omijać szerokim łukiem, ponieważ z tego typu zakupem mogą się wiązać różne problemy.

Kupno gotowej spółki z o.o. z wadami prawnymi czy zadłużeniem nie tylko może przynieść stratę pieniędzy, ale i czasu, który byłby poświęcony już na działanie spółki, a nie rozwiązywanie jej problemów. Co więcej, może nieść za sobą konsekwencje prawne w pewnych przypadkach.

Jeśli chodzi o oferty pochodzące od rzetelnych firm z historią i polecanych przez zadowolonych klientów – koszty kupna spółki z o.o. wahają się od 1500 do nawet 5000 złotych. Zależą głównie od oferty firmy, usług dodatkowych, jej historii i zainteresowania jej usługami.

Od czego zależą koszty kupna spółki z o.o.?

Samo przejęcie 100 procent udziałów w spółce to koszt od 1500-2500 zł. Ta kwota zależy tylko i wyłącznie od wyceny przez firmę. Firmy szanowane na rynku, z doświadczeniem cenią się bardziej niż firmy na rynku nowe. Jeśli chodzi o koszty dodatkowe, to wszystko jest zależne od oferty firmy. Oprócz zakupu 100% udziałów możemy skorzystać ze zmiany wpisu KRS, co wiąże się z dodatkowym kosztem 300-350 złotych. Jeśli poprosisz firmę o przygotowanie dokumentów, potrzebnych do zmiany w KRS, to musisz przygotować kolejne 150-300 złotych.

Dodatkowe zmiany w umowie to tak naprawdę koszt uzależniony od rodzaju zmian. Może wynieść od 200 do nawet 1500 złotych. Pozostaje również zapłata podatku PCC3, jednak to jest koszt niewielki i wynosi 60 złotych. Wszelkie koszty oczywiście mogą być w jednej firmie niższe, w drugiej wyższe. Mamy wolny rynek, jednak nie zawsze tanie oferty są dobre. W sprawach prawnych, jakich jest przejęcie spółki z o.o., warto zaufać doświadczeniu i dobrej pozycji na rynku.

Podsumowując, końcowa cena kupna gotowej spółki z o.o. zależy przede wszystkim od wybranych usług dodatkowych, takich jak pomoc z dokumentacją czy dodatkowe zmiany w umowach i KRS. Wysokość kwoty zapłaconej za tą usługę oczywiście też wiąże się z ofertą danej firmy, jej doświadczeniem i kompetencjami. Pamiętaj, że tanie oferty mogą wprowadzić Cię na minę i pozorna oszczędność 500 czy 1000 złotych może okazać się początkiem sporych problemów i utraty czasu.