wtorek, 30 styczeń 2024 13:08

Wizz Air z zarzutami!

zarzuty dla Wizz Air zarzuty dla Wizz Air fot. pixabay

W maju 2023 roku linie lotnicze Wizz Air obchodziły swoje dziewiętnaste urodziny, oferując pasażerom kuszące bilety lotnicze za jedyne 35 złotych. Niestety, większość z tych biletów została anulowana przez spółkę już dzień po zakupie, powołując się na błąd techniczny. Teraz linie lotnicze znalazły się pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), a prezes Tomasz Chróstny postawił spółce zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów.

 

Firma Wizz Air otrzymała zarzuty od UOKiK

Chociaż promocja urodzinowa wydawała się doskonałą okazją dla podróżnych, by skorzystać z tanich biletów lotniczych, wielu klientów Wizz Air było rozczarowanych. Anulowanie większości rezerwacji następnego dnia po zakupie spowodowało falę skarg, a prezes UOKiK uznał, że linie lotnicze mogły naruszyć zbiorowe interesy konsumentów. Oprócz zarzutów dotyczących promocji urodzinowej, toczy się również postępowanie dotyczące usługi Elastyczny towarzysz podróży. Wizz Air oferuje możliwość tworzenia rezerwacji bez podawania nazwisk wszystkich pasażerów do czasu odprawy online. Jednak klienci zwrócili uwagę, że przewoźnik nie zwraca opłaty za tę usługę w przypadku odwołania lotu. Linie lotnicze zastąpiły kwestionowany wzorzec umowy, ale nowe postanowienia wzbudzają wątpliwości, a zwrot pieniędzy jest uzależniony od złożenia wniosku przez podróżujących.

Groźba kary dla Wizz Air Hungary

Jeśli zarzuty przed UOKiK zostaną potwierdzone, Wizz Air Hungary może stanąć przed karą sięgającą nawet 10% rocznego obrotu. Prezes UOKiK podkreśla, że klienci mają prawo do rzetelnej prezentacji ofert przez przedsiębiorców, a wszelkie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów mogą pociągnąć za sobą surowe konsekwencje. Wizz Air, jedna z popularnych tanich linii lotniczych, znalazła się w centrum uwagi UOKiK z powodu kontrowersyjnej promocji urodzinowej. Anulowane bilety po zaledwie jednym dniu od zakupu i problemy z usługą Elastycznego towarzysza podróży są powodem postawienia spółce zarzutów naruszania zbiorowych interesów konsumentów. Czekamy na dalszy rozwój tej sprawy, która może wpłynąć na oblicze polskiego rynku lotniczego.

Sprawa promocji urodzinowej Wizz Air staje się coraz bardziej skomplikowana, gdy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczyna postępowanie przeciwko linii lotniczej. Klienci, którzy liczyli na tańsze bilety, byli rozczarowani, gdy większość z ofert za 35 złotych została anulowana. Teraz to Wizz Air musi stawić czoła zarzutom dotyczącym naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, co może skutkować poważnymi konsekwencjami.

Źródło: Business Insider, Web - Lider