Niestety wiele osób nie jest w stanie przekonać się do tak niekonwencjonalnej na razie metody nauczania. Może mieć to źródło w braku zaufania, jak i nieświadomości tego, jak takie zajęcia mogą wyglądać, jak i z powodu złych doświadczeń wynikających z tego, że dziecko próbowało już uczyć się online z marnym skutkiem, choć problemem nie był sam materiał czy sposób, ale brak odpowiedniego przygotowania zarówno zajęć jak i osób je prowadzących. Warsztaty programowania dla dzieci mogą być jednak naprawdę fajne, kształcące i warte swoich pieniędzy, jeżeli rodzic wybierze szkołę programowania dla dzieci mądrze. Jak więc wybrać te odpowiednie? Oto kilka wskazówek.
Warsztaty programowania dla dzieci online dopasowane do wieku.
Nauka programowania dla dzieci i młodzieży powinna być dopasowana do wieku danej grupy. Nie da się ukryć, że pomiędzy 9 a 16 rokiem życia dziecko przechodzi przez wiele różnych etapów rozwoju, a z roku na rok jego potrzeby mogą być inne, rozwijać się wielokierunkowo jak i wymagać za każdym razem innego podejścia. Dobre warsztaty programowania dla dzieci online uwzględniają to, że młodzi słuchacze w ciągu kilku lat mogą zmieniać preferencje edukacyjne, a więc materiał dla nich musi być zróżnicowany. Do tego dochodzi problematyka związana konkretnie z tym, czego dzieci się uczą. Dla dziesięciolatka nauka języka programowania Python może być niemożliwa do opanowania, ale już w wieku 12 lat, dziecko może zrozumieć ten profesjonalny język kodowania. Dlatego warto nie tylko patrzeć na grupę wiekową wpisaną przy kursie, ale też sprawdzić w inny sposób to czy nasze dziecko będzie w stanie zrozumieć temat.
Kursy programowania na żywo.
Niezwykle istotną kwestią wybierając warsztaty programowania dla dzieci online jest to w jaki sposób technicznie są prowadzone zajęcia. Jeżeli widzimy kursy online składające się z możliwości wykupienia serii gotowych filmów i samouczków, lepiej szukać dalej. Tego typu zajęcia niekoniecznie sprawdzają się w kształceniu najmłodszych. Dobre i przede wszystkim przekazujące efektywnie wiedzę są kursy w formie wirtualnych klas, gdzie wykładowca przedstawia materiał na żywo, za pomocą platform e-learningowych, takie jak prowadzone w szkole AkademiaProgramowania.pl. Tylko wtedy dziecko ma możliwości uczenia się na bieżąco, także poprzez zadawanie pytań, wspólne rozwiązywanie jego problemów i wyjaśnienia niejasności, tak jak ma to miejsce w realnej klasie.