sobota, 11 grudzień 2021 18:40

Jak dbać o zęby dziecka?

Stomatologia dziecięca Stomatologia dziecięca pixabay

O zęby dziecka warto dbać już od najmłodszych lat, dzięki temu będzie o wiele mniejsze ryzyko tego, że w dorosłym życiu będą miały one duże problemy z zębami.

Niestety dalej wiele osób nie wie, jak dokładnie dbać o zęby dziecka. Wokół postaci stomatologa narosło wiele legend, a przecież wizyta u dentysty nie musi być traumatyczna, wystarczy dziecko do niej odpowiednio przygotować. Zobacz, co warto wiedzieć na temat dbania o zęby u małych dzieci.

Jak dbać o zęby u dzieci – na co zwrócić uwagę?

O zęby dziecka trzeba dbać już niemal od pierwszych dni jego życia. Początkowo jest to przyzwyczajanie dziecka do mycia dziąsełek, z których później będą wyrzynać się zęby. To spowoduje, że o wiele łatwiej będzie dziecko nauczyć higieny jamy ustnej. Delikatny masaż dziąseł przyniesie też mu ulgę w czasie wyrzynania zębów. Warto pamiętać o tym, aby dla dziecka wybierać odpowiednią szczoteczkę oraz pastę. Jak najdłużej warto też samemu myć zęby dziecka, a później nadzorować to, w jaki sposób robi to ono same. Dobrze jest też pozytywnie nastawiać dziecko do dentysty, tak, by w razie konieczności wizyty nie przeżyło ono traumy.

Kiedy udać się na pierwszą wizytę u dentysty?

Pierwsze wizyty u dentysty zazwyczaj odbywają się, gdy dziecko ma kilka lat. Jednak warto pomyśleć o tym, aby z dzieckiem udać się do stomatologa wcześniej, niż w sytuacji, gdy coś się dzieje z zębem. Wówczas ma miejsce tzw. wizyta adaptacyjna, na której stomatolog pokazuje dziecku swój sprzęt i wyjaśnia wszystko, co dzieje się w gabinecie. Wówczas jest o wiele mniejsze ryzyko tego, że dziecko przestraszy się lekarza i nie będzie chciało z nim współpracować. Więcej na temat tego, jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty i na temat samej stomatologii dziecięcej przeczytasz na stronie: https://klinikastomatologii.eu/stomatologia-dziecieca/. Umawiając się na pierwszą wizytę do dentysty z dzieckiem, warto też wcześniej zasięgnąć opinii, jakie podejście do małych pacjentów ma konkretny lekarz.