poniedziałek, 09 styczeń 2023 20:12

Jak poprawić zdolność kredytową? Wyróżniony

poprawienie zdolności kredytowej poprawienie zdolności kredytowej pixabay

Jeśli chcesz wziąć kredyt, bank musi pozytywnie rozpatrzyć Twój wniosek. W tym celu musisz posiadać wysoką ocenę kredytową, na którą składa się wiele czynników. Ze względu na sposób obliczania ocen kredytowych niektóre działania, które podejmiesz, wpłyną na Twoją ocenę kredytową lepiej niż inne.

 Ogólnie rzecz biorąc, terminowe płacenie rachunków i wypełnianie obowiązków finansowych najbardziej poprawi Twój wynik.  Posiadanie rozsądnej kwoty pieniędzy i możliwość jej spłaty pokaże pożyczkodawcom, że poważnie traktujesz swoje finanse i nie stwarzasz zagrożenia utratą pieniędzy.  Istnieje kilka wskazówek, które bardziej niż jakiekolwiek inne, najbardziej zwiększą Twoją zdolność kredytową:
 

Wskazówka nr 1: Płać rachunki na czas

Jednym z najlepszych sposobów na poprawę wyniku kredytowego jest po prostu płacenie rachunków na czas.  Jest to absurdalnie proste, ale działa bardzo dobrze, ponieważ nic nie pokazuje pożyczkodawcom, że poważnie traktujesz długi, jak historia terminowego spłacania.  Każdy pożyczkodawca chce otrzymać pełną i terminową spłatę.
Jeśli spłacasz wszystkie swoje rachunki na czas, są duże szanse, że spłacisz również nowy dług na czas, a to z pewnością jest coś, co każdy pożyczkodawca chce zobaczyć.

Eksperci uważają, że do 35% Twojej oceny kredytowej opiera się na terminowym płaceniu rachunków, więc ten prosty krok jest jednym z najłatwiejszych sposobów na zwiększenie Twojej zdolności kredytowej. Płacenie rachunków na czas gwarantuje również, że nie zostaniesz obciążony opłatami za opóźnienia i innymi karami finansowymi, które utrudniają spłatę rachunków.  Terminowe płacenie rachunków ułatwia dokonywanie płatności na czas. Oczywiście, jeśli w przeszłości miałeś problemy z dokonywaniem płatności na czas, Twoja aktualna ocena kredytowa będzie to odzwierciedlać.  Terminowa spłata rachunków zajmie kilka miesięcy, aby ponownie poprawić ocenę kredytową, ale wysiłek będzie tego wart, gdy Twoja ocena ryzyka kredytowego wzrośnie!
 

Porada 2: Unikaj nadmiernego kredytu.

Jeśli masz wiele linii kredytowych lub kilka ogromnych długów, narażasz się na większe ryzyko kredytowe, ponieważ jesteś bliski „przedłużenia kredytu”.  Oznacza to po prostu, że możesz brać więcej kredytów, niż możesz wygodnie spłacić.  Nawet jeśli regularnie dokonujesz płatności na istniejących rachunkach, pożyczkodawcy wiedzą, że trudniej będzie ci spłacić rachunki, jeśli zadłużenie zbytnio wzrośnie. Im wyższe są twoje długi, tym większe miesięczne spłaty zadłużenia, a tym samym większe ryzyko, że ostatecznie będziesz w stanie spłacić swoje długi.  Ponadto badania statystyczne wykazały, że osoby z dużym zadłużeniem mają najtrudniejszy czas finansowo w obliczu kryzysu, takiego jak rozwód, bezrobocie lub nagła choroba.
 

Pożyczkodawcy (i biura kredytowe, które obliczają Twoją zdolność kredytową) wiedzą, że im większy masz dług, tym większe problemy będziesz mieć na wypadek, gdybyś wpadł w kryzys życiowy. Aby mieć świetny wynik kredytowy, unikaj zaciągania nadmiernych kredytów.  Powinieneś trzymać się jednej lub dwóch kart kredytowych i jednego lub dwóch innych głównych długów (kredyt samochodowy, hipoteka), aby mieć najlepszą zdolność kredytową.  Nie staraj się o każdą nową linię kredytową lub kartę kredytową „na wszelki wypadek”.  Pożyczaj tylko wtedy, gdy tego potrzebujesz i upewnij się, że spłacasz swoje długi na czas. Powinieneś również wiedzieć, że otwieranie wielu nowych kont kredytowych w stosunkowo krótkim czasie spowoduje, że Twoja zdolność kredytowa spadnie, ponieważ będzie to wyglądać tak, jakbyś był nieodpowiedzialny finansowo.
 

Porada 3: Spłać swoje długi

Jeśli masz dużo długów, ucierpi Twoja zdolność kredytowa.  Spłacanie długów do minimum pomoże podnieść Twoją zdolność kredytową.  Jeśli poważnie myślisz o poprawie wyniku kredytowego, zacznij od największego zadłużenia, jakie masz, i zacznij go spłacać, aby zużywać mniej dużego procentu sumy kredytu. Ogólnie rzecz biorąc, staraj się używać nie więcej niż 50% kredytu.
 

Porada 4: Posiadaj różne rodzaje kredytów.

Rodzaje kredytów, które posiadasz, są czynnikiem przy obliczaniu Twojej zdolności kredytowej.  Ogólnie rzecz biorąc, pożyczkodawcy lubią widzieć, że jesteś w stanie dobrze radzić sobie z różnymi rodzajami kredytów.  Posiadanie jakiejś formy kredytu osobistego – takiego jak karty kredytowe – i niektórych większych rodzajów kredytu – takiego jak kredyt hipoteczny lub kredyt samochodowy – i regularne spłacanie ich jest lepsze niż posiadanie tylko jednego rodzaju kredytu.