wtorek, 28 wrzesień 2021 08:47

Kamizelki kuloodporne, czyli najskuteczniejszy sposób ochrony

Kamizelki kuloodporne Kamizelki kuloodporne fot: pixabay

Broń palna jest dziś najpopularniejszym rodzajem broni na świecie. Z tego powodu metody ochrony przed pociskami stale się rozwijają i przyjmują nowe formy. Warto podkreślić, że głównym sposobem na zminimalizowanie ryzyka utraty życia lub zdrowia w wyniku postrzału z broni palnej jest dziś kamizelka kuloodporna.

Co więcej, kamizelka ta ewoluowała w ciągu ostatnich dziesięcioleci i dzisiejsze egzemplarze kamizelek taktycznych charakteryzują się lekkością, elastycznością i przede wszystkim doskonałą ochroną. W jaki sposób wygląda współczesna ochrona przed kulami z broni palnej?

Co w dzisiejszych kamizelkach kuloodpornych zatrzymuje pociski?

Najważniejszym zadaniem każdej kamizelki kuloodpornej, jest zatrzymanie pocisku, który zagraża zdrowiu i życiu osoby, do której został oddany strzał. Co ciekawe, kamizelki kuloodporne nie są nowym wynalazkiem, ponieważ pierwsze z nich zostały opatentowane niemalże 120 lat temu. W ciągu wielu dekad kamizelki ewoluowały wraz rozwojem broni palnej, aby lepiej chronić ludzi przed pociskami. Warto w tym miejscu podkreślić, że zazwyczaj kamizelki kuloodporne kojarzą się nam z czymś niezwykle ciężkim i nieporęcznym. Nic bardziej mylnego, gdyż współczesny body armor jest nie tylko lekki i elastyczny, ale także przede wszystkim niezwykle skuteczny. Sekretem tak doskonałego wyważenia lekkości i ochrony są niezwykle komponenty, z których wykonywane są dzisiejsze kamizelki taktyczne. Są one używane przez zawodowców, dlatego musza wyróżniać się doskonałymi parametrami. W ekstremalnych sytuacjach bardzo często wystarczająco duży zakres ruchów decyduje o życiu i śmierci, dlatego współczesne kamizelki kuloodporne w jak najmniejszym stopniu krępują ruchy. Jest to możliwe do uzyskania, dzięki specjalnym materiałom, które skutecznie zatrzymują pociski.

Rozwiązania, które ukształtowały dzisiejsze kamizelki taktyczne

Niezwykle popularne jest lekkie kamizelki, czyli panele, które są maksymalnie lekkie i miękkie, jednakże ich specjalistyczna konstrukcja pozwala na skuteczne zatrzymywanie kul. Dzięki temu, cała ochrona ciała jest nie tylko skuteczna, ale przede wszystkim lekka, dzięki czemu człowiek noszący takie zabezpieczenie w żadnym wypadku nie odczuwa, że ma na sobie kamizelkę ochronną. Kolejnym z bardzo popularnych dziś rozwiązań u osób, które cenią sobie maksymalny zakres ruchów, są swimmer plates, czyli panele, które umieszcza się z przodu i z tyłu kamizelki taktycznej. Jak sama nazwa wskazuje, panele te są tak lekkie, że pozwalają na swobodne pływanie. Warto podkreślić, że ich ścięty kształt sprawia, iż powierzchnia ochrony jest o kilkanaście procent mniejsze, niż w przypadku standardowych paneli. Ich waga to zaledwie 3.3 lbs, jednakże są w stanie zatrzymać pociski różnego kalibru, aż do 308 cal.

Dzisiejsze body armor są doskonałym przykładem na to, że współczesna technologia jest w stanie połączyć niezawodną ochronę z wygodą i lekkością. Dlatego też body armor cieszą się tak dużym zainteresowaniem zarówno wśród zawodowców, jak i pasjonatów militariów oraz broni palnej.