piątek, 28 kwiecień 2023 13:37

Jak ocet jabłkowy wpływa na nasz organizm?

ocet jabłkowy ocet jabłkowy mat.prasowe

Ocet jabłkowy powstał w wyniku przypadku i zaniechania, a jego właściwości były znane już w starożytności. Dziś nazywa się go najzdrowszym i najsmaczniejszym octem, który może być dodatkiem do wielu potraw, a także głównym składnikiem orzeźwiających i zdrowych napojów. Powstaje w procesie fermentacji alkoholowej i octowej jabłek, a finalnie wciąż wyczuwa się w nim ich smak oraz aromat. Jakie ma właściwości? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

 

Co zawiera ocet jabłkowy?

W związku z tym, że ocet jabłkowy powstaje w wyniku naturalnej fermentacji owoców, jego finalny skład zawsze zależy właśnie od nich. Można jednak ogólnie uznać, że w occie jabłkowym znajdują się między innymi witaminy z grupy B i witamina C, bakterie probiotyczne, minerały oraz antyoksydanty. Te ostatnie są odpowiedzialne za hamowanie procesów utleniania w organizmie i usuwają wolne rodniki. Jeśli zaś chodzi o minerały, to w occie jabłkowym znajdują się między innymi fosfor, żelazo, potas czy wapń.

Jak ocet jabłkowy działa na organizm?

Ocet jabłkowy zapewnia uczucie sytości, a w związku z tym sprawdza się w przypadku osób dbających o smukłą sylwetkę czy też będących na diecie. Jest w stanie obniżyć poziom cholesterolu w organizmie, a w rezultacie znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca czy układu krążenia. Może również wspomagać terapię osób chorujących na cukrzycę typu II, ponieważ obniża poziom glukozy we krwi. Jego właściwości antybakteryjne sprawiają, że stanowi doskonały kosmetyk do pielęgnacji skóry. Może być stosowany zewnętrznie w przypadku łuszczycy, trądziku, przebarwień, grzybicy paznokci i wielu dolegliwości dermatologicznych. Stosowany do przemywania twarzy zamiast toników przywraca naturalne kwasowe pH skóry, co jest bardzo ważne, ponieważ jest ono zaburzane przez praktycznie wszystkie środki myjące.

Jak stosować ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy jest jednym z najlepszych w smaku octów, ponieważ czuć w nim jabłka. W związku z tym może być używany do najróżniejszych potraw zarówno jako zamiennik soku z cytryny, jak i jako baza do sosów sałatkowych czy składnik marynat do mięs. Można go również w niewielkich ilościach dodawać do owocowych smoothies i koktajli, dzięki czemu będą jeszcze zdrowsze i bardziej orzeźwiające. Najszybszym sposobem na dostarczenie sobie cennych składników jest wymieszanie łyżki octu jabłkowego z ciepłą wodą. Można do napoju dodać również odrobinę miodu, aby smak był jeszcze lepszy. Nie powinno się jednak pić samego octu, ponieważ w ten sposób można podrażnić żołądek.