środa, 24 listopad 2021 17:53

Jak wybrać idealny drewniany dom: podstawowe wskazówki

dom drewniany dom drewniany pixabay

Kto z nas nie marzy o posiadaniu drewnianego domu? Jeśli chcesz urzeczywistnić to marzenie to warto znać kilka czynników decydujących o wyborze idealnego domu z drewna dla Ciebie.

Prawdą jest, że drewno nigdy nie wyjdzie z mody, bez względu na postęp technologiczny. Drewniane domy są nie tylko piękne, ale także przyjazne dla środowiska, tanie, szybkie w budowie i dobre dla zdrowia. Jeśli naprawdę marzysz o osobistej oazie, to nie ma lepszego rozwiązania niż kupno domu z drewna. Jednak przed dokonaniem życiowego zakupu, należy pamiętać o kilku wskazówkach.

Lokalizacja

Wybór odpowiedniego miejsca, w którym zostanie wybudowany Twój drewniany dom jest kluczowym aspektem. Przede wszystkim dlatego, że będziesz ciągle wracał do tego miejsca i ważne jest, abyś czuł się dobrze w swoim otoczeniu. O ile piękne widoki są bardzo ważne, to ważniejsze jest, aby nie wybudować domu w miejscu, w którym może dojść do przesunięcia się fundamentów.

Warunki pogodowe

Wiadomym jest, że warunki atmosferyczne nie idą w parze z naturalną strukturą drewna. Takie czynniki pogodowe jak silny wiatr, obfity deszcz, czy nadmierne słońce, w znacznym stopniu uszkadzają strukturę drewna. Dlatego, może warto jest wybudować dom w zadrzewionym miejscu tak, aby uchronić budynek przed niekorzystnym wpływem warunków pogodowych?

Liczba mieszkańców

Czynnikiem, który powinien wpłynąć na podjęcie decyzji dotyczącą rodzaju domu z drewna jest liczba osób, które będą w nim mieszkać lub spędzać wakacje. Ta kwestia musi być bardzo dobrze przemyślana. Jeśli lubisz spędzać wakacje w towarzystwie lub masz liczną rodzinę to oczywiście wybór domu drewnianego z większą liczbą pokoi będzie odpowiedni. Natomiast, jeśli to ma być Twoja osobista oaza to nie warto jest dokładać sobie wydatków w utrzymanie wielkiego domu, w którym będziesz spędzał samotnie czas.

Główny cel

Do czego ma służyć Twój dom drewniany? To pytanie, na które musisz znać odpowiedź. Tak naprawdę, dom z drewna może mieć nieskończenie wiele zastosowań. Może to być dom letniskowy, w którym będziesz spędzał wakacje, dom całoroczny, w którym chcesz mieszkać, a może zwykły domek ogrodowy, w którym będziesz się relaksował każdego ranka? Od udzielonej odpowiedzi będzie zależeć wielkość budynku, wybrane fundamenty, materiał izolacyjny etc., dlatego musisz dobrze przemyśleć swój cel.

Jakość materiału

Zanim zdecydujesz jak ma wyglądać projekt Twojego drewnianego domu, najpierw skup się na wyborze odpowiedniego materiału. Głównymi czynnikami, którymi powinieneś się kierować to jakość surowca. Im większą drewno ma gęstość (czy też masę), tym lepiej, ponieważ od gęstości zależy wytrzymałość oraz właściwości izolacyjne materiału. Oczywiście, gęstość wpływa również na jego koszt. Jednak, zanim zdecydujesz się na zakup domu, dowiedz się, jakiego rodzaju materiał został użyty do jego budowy.

Niewątpliwie, kupno drewnianego domu może być stresujące, ale jeśli wiesz, na co zwracać uwagę przy wyborze domu marzeń , ten proces jest znacznie łatwiejszy. Pamiętaj również, aby dobrze zaplanować swój budżet. W większości domy z drewna są niedrogą inwestycją, ale wszystko zależy od wybranego przez ciebie projektu. Ponadto, skup się na tym, co lubisz robić; jaki jest Twój styl życia, jakie masz hobby, ponieważ każdy projekt może być dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta, a taki dom sprawdza się najlepiej.