wtorek, 21 marzec 2023 10:47

Jak działa odkup odszkodowań?

odkup odszkodowań odkup odszkodowań mat.prasowe

Zaniżone odszkodowanie to temat, który odnosi się do wielu osób pokrzywdzonych w wyniku najróżniejszych wydarzeń losowych. Najczęściej rezygnują oni z dalszego dochodzenia swoich praw, tracąc tym samym szansę na uzyskanie należnych pieniędzy. Alternatywą dla takich właśnie osób stać się może odkup odszkodowań. Na czym on polega?

 

Cesja na rzecz drugiej osoby

Odkup odszkodowań oferowany jest przez różne firmy, takie jak https://helpum.pl/,  które zyskują prawa do tego, aby móc ubiegać się o prawo do dochodzenia wyższego odszkodowania. Osoba, która do tej pory posiadała wszelkiego rodzaju prawa, dokonuje cesji na rzecz drugiej strony. Oczywiście, nie zostaje ona z niczym, ponieważ otrzymuje za to stosowną kwotę pieniędzy. Nie można jednak przy tym zapomnieć o tym, że w przyszłości, jeżeli jednak firma wywalczy większe pieniądze, klient nie ma już żadnych praw do pozyskanej tej sumy, niezależnie od tego, ile by ona wynosiła. Na tym polega odkup odszkodowań, który staje się coraz częściej stosowaną praktyką.

Odkup odszkodowań – dla kogo?

Należy jednak wiedzieć, że odkup odszkodowań nie działa w każdym przypadku. Na pewno na takie rozwiązanie mogą zdecydować się osoby, jakie mają do czynienia ze szkodą rzeczową np. w wyniku uszkodzenia samochodu, jego całkowitej utraty. Szkoda może odnosić się również do innej rzeczy, jaką dana osoba posiada/posiadała. Szkody na osobach (jak np. utrata zdrowia) to zupełnie inny temat i konieczność przeprowadzenia innej procedury.

Warto pamiętać o tym, że cesja prawa może przejść na firmę nawet w takich przypadkach, jeżeli dana rzecz nie jest już w posiadaniu właściciela. Aby móc doprowadzić do przeniesienia praw na inną osobę (firmę) potrzebne będą stosowne dokumenty, jakie związane są ze sprzedażą. Odkup odszkodowań może wybrać również wtedy, jeżeli dana rzecz (np. samochód) nie została jeszcze naprawiona. Wiele osób upatruje w tym dla siebie okazję, ponieważ mają szansę na to, aby zyskać pieniądze na naprawę.

O czym nie można zapomnieć?

Odkup odszkodowań to temat, który powiązany może być z całkiem sporą ilością pieniędzy. Dlatego też osoba, która zrzeka się swoich praw do danej szkody, powinna doprowadzić także do rozliczenia z urzędem skarbowym. Firma Helpum – odpowiedzialna w tym przypadku za odkup szkody płaci zaliczkę na podatek. Nie może również zapomnieć o tym, aby swojemu klientowi na początku kolejnego roku, przesłać PIT-11. Ten będzie musiał uwzględnić go w swoim rocznym zeznaniu podatkowym.

Osoba, jaka pozbyła się swojej szkody na rzecz innej firmy, musi mieć świadomość tego, że może otrzymać pewnego dnia wezwanie do sądu. Nie oznacza to nic strasznego. Jednak może to wynikać z faktu, że firma odszkodowawcza będzie chciała skierować sprawę do sądu, jeżeli ubezpieczyciel nadal będzie upierał się przy swojej wersji, nie chcąc wypłacić większego odszkodowania. Na takie wezwanie należy odpowiedzieć, stawiając się na rozprawie sądowej w wybranym dniu i godzinę. Na szczęście, takiego zeznania nie trzeba się bać, gdyż będzie to dla klienta czysta formalność.