poniedziałek, 15 styczeń 2024 15:05

Londyn: Aktywiści próbowali zablokować giełdę

Londyn próba blokady giełdy Londyn próba blokady giełdy fot. pixabay

W Londynie doszło do zatrzymania sześciu aktywistów z grupy Palestine Action, którzy planowali zablokować budynek giełdy. Policja uważała, że miało to być szkodliwe działanie z potencjalnie poważnymi konsekwencjami. Incydent miał miejsce w ramach tygodniowych działań tej grupy.

 

Spisek przeciwko giełdzie

Aktywiści z grupy Palestine Action planowali zaatakować giełdę, zamierzając zablokować budynek i uniemożliwić rozpoczęcie handlu. Według informacji policji, spisek ten mógł być częścią wcześniej zaplanowanego tygodnia działań tej grupy. Dochodzenie w tej sprawie zostało wszczęte po otrzymaniu informacji od dziennika "Daily Express". Aresztowano sześć osób, z czego jedna została zatrzymana pod zarzutem organizowania spisku w Liverpoolu. Pozostali zatrzymani to kobiety i mężczyźni z różnych lokalizacji. Policja uważa, że grupa była gotowa do przeprowadzenia destrukcyjnego i szkodliwego czynu.

Działacze Palestine Action aresztowani

Detektyw Sian Thomas z londyńskiej policji metropolitalnej podkreśliła znaczenie informacji dostarczonych przez "Daily Express" i ich kluczową rolę w skutecznej interwencji. Działania policji miały na celu zapobieżenie potencjalnie poważnym konsekwencjom, gdyby atak został zrealizowany. W niedzielę, w centrum Londynu odbył się wiec solidarności z Izraelem, zorganizowany w setny dzień od rozpoczęcia przez Hamas ataku na ten kraj. Tysiące osób pojawiły się na Trafalgar Square, trzymając plakaty z twarzami zakładników i innymi napisami. Prezydent Izraela Isaac Herzog podziękował w wiadomości wideo królowi Karolowi, Rishiemu Sunakowi i Keirowi Starmerowi. Demonstracja była częścią szerszych protestów i demonstracji związanych z konfliktem na Bliskim Wschodzie, w których brała udział również Greta Thunberg.

Zatrzymanie aktywistów przed planowanym atakiem na giełdę w Londynie podkreśla znaczenie działań policyjnych w zapobieganiu potencjalnym zagrożeniom. Jednocześnie, wiec solidarności z Izraelem ilustruje, że kwestie związane z konfliktem na Bliskim Wschodzie wywołują szerokie emocje i zaangażowanie społeczności.

Źródło: The Guardian, X, Web Lider,