czwartek, 23 luty 2023 13:13

Czy warto brać kredyt na remont?

kredyt na remont domu kredyt na remont domu fot: pixabay

Przeprowadzenie remontu w domu lub mieszkaniu zwykle wiąże się ze sporym wydatkiem. Jeśli nie dysponujesz odpowiednią gotówką, to warto rozważyć zaciągniecie kredytu. Z jednej strony odsetki od kwoty kredytu podniosą koszty remontu, z drugiej jednak strony po wyremontowaniu wartość nieruchomości wzrośnie. Odkładanie remontu do czasu, kiedy uda się zgromadzić odpowiedni kapitał, z uwagi na wciąż rosnące ceny materiałów raczej nie jest dobrym pomysłem.

Znalezienie odpowiedniego kredytu


Najlepszym rozwiązaniem będzie wyszukanie odpowiedniego kredytu, którego raty nie będą dużym obciążeniem dla domowego budżetu.
Przy niewielkich remontach, które nie wymagają dużych nakładów pieniężnych, warto skorzystać z kredytu gotówkowego. Pomimo że jest on droższy od kredytów hipotecznych, to daje większa elastyczność w rozdysponowaniu środków. Może on być przeznaczony na dowolny cel.

 

Jaki kredyt wybrać?


Przy dużych remontach warto zastanowić się nad kredytem hipotecznym. Jest on tańszy od kredytu gotówkowego i można go rozłożyć na dłuższy okres, przez to miesięczna rata będzie stosunkowo niska.
Niektóre banki mają w swojej ofercie również pożyczki hipoteczne. Podobnie jak przy kredycie hipotecznym, bank będzie żądał zabezpieczenia w postaci nieruchomości, ale środki możesz przeznaczyć na dowolny cel. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł swobodnie dysponować przeznaczeniem gotówki, ale odsetki będą dużo niższe niż przy kredycie gotówkowym.
Niezależnie od tego, na jaką formę finansowania wybierzesz, to warto na początku wszystko dokładnie zaplanować i podliczyć wszystkie koszty. Dobrze też przygotować trochę kapitału na ewentualne nieprzewidziane wydatki.
Po ustaleniu ile środków będzie potrzebne warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który pomoże wybrać najlepszą formę finansowania.