czwartek, 29 luty 2024 12:34

Minister Sienkiewicz obiecuje zmiany w prawie autorskim

zmiany w prawie autorskim zmiany w prawie autorskim fot. pixabay

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reaguje na protesty ze strony polskiego środowiska filmowego, obiecując zmiany w projekcie ustawy dotyczącej praw autorskich i praw pokrewnych. W odpowiedzi na krytykę filmowców, minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział wprowadzenie nowych przepisów, które umożliwią twórcom audiowizualnym pobieranie tantiem za odtwarzanie ich dzieł w internecie.

 

Zmiany w prawie autorskim

Po zakończeniu konsultacji Ministerstwo Kultury ogłosiło, że projekt ustawy przewidujący implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE dotyczącej praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym (DSM) zbliża się do finalizacji. Minister Sienkiewicz podkreślił, że nowe przepisy uwzględnią prawo twórców audiowizualnych oraz wykonawców do otrzymywania tantiem za odtwarzanie ich dzieł w internecie, w tym poprzez platformy streamingowe.

Poprawki dla filmowców

Jednym z kluczowych punktów zmian w projekcie ustawy będzie uwzględnienie potrzeb filmowców, którzy do tej pory nie mieli prawa do tantiem za udostępnianie swoich filmów w internecie. Minister Sienkiewicz zapewnił, że jego resort działa na rzecz wprowadzenia odpowiednich poprawek, aby twórcy audiowizualni mogli korzystać z zasłużonego wynagrodzenia za swoją twórczość.

Nowe przepisy wkrótce w Sejmie

Projekt ustawy, zawierający zmiany dotyczące pobierania tantiem przez twórców audiowizualnych za odtwarzanie ich dzieł w internecie, ma trafić do Sejmu w ciągu dwóch, maksymalnie trzech tygodni. Działania Ministerstwa Kultury mają na celu doprecyzowanie i usprawnienie prawa autorskiego, aby lepiej chronić interesy i prawa twórców oraz wykonawców w erze cyfrowej.

Zmiany w prawie autorskim zapowiedziane przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza stanowią odpowiedź na głosy krytyki polskiego środowiska filmowego. Wprowadzenie przepisów umożliwiających twórcom audiowizualnym pobieranie tantiem za odtwarzanie ich dzieł w internecie może przyczynić się do bardziej sprawiedliwego wynagradzania twórców w dziedzinie audiowizualnej.

Źródło: Business Insider, Web-Lider