Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 01 sierpień 2022 06:44

4 pomysły, jak odłożyć pieniądze i nie oszczędzać na wszystkim Wyróżniony

Jak odłożyć pieniądze Jak odłożyć pieniądze fot: pixabay

Co zrobić, gdy nie stać Cię teraz na zakup drogiej rzeczy lub opłacenie wycieczki? Jak skutecznie oszczędzać i nie pozbawić się zwykłego komfortu? Niektórzy ludzie oszczędzają na deszczowy dzień, inni nazywają to "poduszką bezpieczeństwa". Przede wszystkim zdecyduj, jaki jest Twój cel i ile pieniędzy potrzebujesz na ten cel. Zastosuj system SMART i napisz jasno, na co potrzebujesz pieniędzy, jaka powinna być łączna kwota, do jakiej daty i ile będziesz musiał zaoszczędzić, aby zdążyć, jeśli zaczniesz już dziś.


Oszczędzanie pieniędzy "na darmo" nie jest dobrym pomysłem. Podświadomie odkładając ją na bok, nie będą mieli dla Ciebie wartości, bo nie ma z nich pożytku. Takie pieniądze można łatwo wydać na drobne rzeczy, bo po co trzymać pieniądze, skoro można je wydać teraz na coś, co jest nam potrzebne?
Przepisana strategia pomoże Ci również dostrzec, że nie musisz popadać w skrajności i ograniczać się we wszystkim. Oszczędzanie pieniędzy to płacenie za swoją przyszłość poprzez nie ograniczanie się we wszystkim. Tak, jeśli Twoja pensja jest w całości przeznaczana na zakupy, będziesz musiał ponownie przemyśleć swoje wydatki. Ale powinno się to odbywać stopniowo, a nie poprzez nagłe przesiadanie się do komunikacji miejskiej zamiast taksówek i gryki zamiast ulubionej potrawy. Obcinając stopniowo, zmniejszasz ryzyko zakłóceń — nikt nie chce, abyś jednego dnia wydał zbyt wiele pieniędzy na coś, czego nigdy nie potrzebowałeś.
Dopiero potem możesz zacząć korzystać z różnych pomysłów, które pomogą Ci łatwiej oszczędzać.

Porozmawiaj z przełożonym o podwyżce wynagrodzenia

Prawie połowa Polaków jest niezadowolona ze swoich zarobków, ale niewielu jest skłonnych podejść i poprosić o podwyżkę. Jest to łatwiejsze niż rzucenie pracy, szukanie nowej pracy i angażowanie się w nową firmę, ale korzysta z tego tylko kilka osób.
Co możesz powiedzieć swojemu kierownikowi: "Muszę zarabiać o 500/1000/2000 tysięcy więcej. I chętnie podejmę się dodatkowej pracy i będę odpowiedzialny za więcej zadań. Co się teraz dzieje w firmie? Gdzie potrzebujesz pomocy?"
Każdy dobry pracodawca z zadowoleniem przyjąłby taką inicjatywę. Zapewne poświęci czas na zastanowienie się, ale nie powie "nie". Niemal zawsze w firmach są obszary, które obecnie są zapuszczone: chcesz pozyskiwać aplikacje z mediów społecznościowych, ale nie masz czasu, by zacząć je prowadzić, albo potrzebujesz wzmocnić dział sprzedaży, ale nie wiesz, co zrobić. A często kierownicy nie wiedzą, że są pracownicy, którzy byliby zainteresowani wykonywaniem tego oprócz lub zamiast swoich głównych obowiązków.
To właśnie ta różnica między nowym a starym wynagrodzeniem może być odłożona.

Przeanalizuj swoje wydatki i zacznij prowadzić dokumentację

Prawie każdy ma jakieś wydatki, bez których można żyć. Kawa, którą możesz zabrać ze sobą w drodze do pracy; słodycze, gdy jesteś z przyjaciółmi; taksówki przez cały czas, podczas gdy siedząca praca może sprawić, że przegapisz ćwiczenia. Ważne jest, aby znaleźć granicę między "zbędnymi wydatkami" a "nieczęstymi zakupami dla własnej przyjemności". Nadmierne wydatki to kupowanie z przyzwyczajenia lub nudy.
Analiza wydatków pomoże Ci zobaczyć, gdzie wydajesz dużo pieniędzy i które zakupy możesz ograniczyć. Możesz to zrobić w dowolnej aplikacji mobilnej, arkuszu kalkulacyjnym google lub notatniku. Znajdź najlepsze dla siebie narzędzie, aby nie poddawać się po miesiącu. Pewnie zdziwisz się, ile pieniędzy musisz przeznaczyć na różne kategorie zakupów, bo dopóki tego nie zrobisz, nie będzie Ci się wydawało, że wydajesz tak dużo.

Ustaw automatyczne płatności, które będą odliczać 5-20% Twojej wypłaty na osobne konto

Należy to zrobić za pomocą funkcji automatycznej, a nie samodzielnie. W przeciwnym razie łatwo możesz zacząć o nim zapominać lub pomyśleć "no cóż, następnym razem na pewno to zrobię". Na początku może Ci się wydawać, że tylko te 10% pensji nie wystarczy na opłacenie czynszu, czy zakup artykułów spożywczych na koniec miesiąca. Tak jednak nie jest — ważne jest, aby rozsądnie rozdysponować swój budżet. Zacznij od co najmniej 5%, a zobaczysz, że wydawanie 100% dochodu i 95% jest takie samo.

Inwestuj

Przydatna jest oszczędność, gdy przelewamy pieniądze z karty płatniczej po prostu na inne konto w aplikacji bankowej. Ale przy celach długoterminowych nie trzeba trzymać pieniędzy tylko na koncie, trzeba je inwestować — inaczej będą się deprecjonować. 1000 zł teraz i 1000 zł za dziesięć lat — liczby są takie same, ale rzeczywista wartość jest inna.
Na przykład lokata bankowa daje zysk średnio 1-4% rocznie, natomiast inwestowanie w papiery wartościowe daje zysk na poziomie 10-15%. Jeśli potrzebujesz szybko zaoszczędzić w ciągu 2-6 miesięcy na podróż, remont lub zakup dużego sprzętu, to lokata wystarczy. Wygodne jest to, że z niemal każdej lokaty można wypłacić pieniądze, gdy tylko są potrzebne. Ewentualnie możesz wybrać lokatę, która nie pozwoli Ci wypłacić pieniędzy w ciągu kilku miesięcy od jej otwarcia — pomoże Ci to być bardziej zdyscyplinowanym.