Obowiązki chrzestnej. Co kupić na prezent?

torty na chrzest

Zostałaś poproszona na chrzestną? Zastanawiasz się, jakie obowiązki wiążą się z tą funkcją? A może nie wiesz, co kupić na prezent? Jeśli na te pytania odpowiedziałaś twierdząco, to na pewno zainteresuje Cię nasz artykuł. Podpowiemy Ci, czy lepiej dać kopertę, czy kupić prezent oraz opowiemy o zadaniach chrzestnej w trakcie obrzędu.

Obowiązki chrzestnej podczas uroczystości

Chrzestna pełni istotną funkcję w trakcie chrztu. Najważniejszym i symbolicznym momentem jest przyjęcie obowiązku bycia chrzestną – należy wyznać wiarę we własnym imieniu, poprzez wypowiedzenie formuły wyrzeczenia się zła, a także złożyć obietnicę, że wychowa się dziecko w wierze katolickiej.

W trakcie obrzędu chrzestna potwierdza chęć, by dziecko otrzymało chrzest. W większości przypadków to właśnie ona trzyma dziecko w trakcie ceremonii, a w odpowiednim momencie nakłada mu białą szatę, przy tym je błogosławiąc.

Ostatnim obowiązkiem chrzestnej jest złożenie podpisu w księdze chrztów. Taki podpis składa też chrzestny oraz rodzice dziecka.

Czy chrzestna musi coś kupić?

Jeżeli chodzi o obowiązki materialne, to do zadań chrzestnej należy zakup specjalnego ubranka na chrzest i białej szaty, którą nakłada się w trakcie obrzędu. Ale ta tradycja powoli zanika. Coraz częściej rodzice wolą sami kupić ubranko albo ze względów estetycznych (chcą ubrać dziecko według indywidualnego gustu), albo materialnych (nie chcą narażać chrzestną na dodatkowe wydatki).

Niezależnie od tego, czy chrzestna będzie kupować ubranka, czy nie, powinna dać dziecku pamiątkę Chrztu Świętego.

Ile należy dać do koperty?

Nieważna jest kwota, to nie pieniądze powinny być najważniejsze podczas chrztu. Niektórzy są w stanie dać 50 zł, inni dadzą 500 zł do koperty. Oczywiście, nie zawsze trzeba dawać pieniądze. Wiele chrzestnych woli kupić konkretny prezent lub dołożyć się do przygotowań, na przykład opłaca wynajęty lokal lub torty na chrzest.

Nie koperta, tylko prezent – co wybrać?

Wybierając prezent, należy wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe. Jeśli chrzestni się znają, to dobrym pomysłem jest złożenie się na jeden prezent. A co konkretnie można kupić?

Warto wybrać taki prezent, który będzie pamiątką na lata. Można zamówić profesjonalną sesję zdjęciową, dziecko doceni ten gest, gdy już dorośnie.
Drugą opcją jest biżuteria. Medalik z wizerunkiem anioła lub patrona to udany prezent, w szczególności dla dziewczynki. Niektórzy chrzestni decydują się na takie podarunki jak różaniec lub kolczyki.

A co kupić chłopczykowi? Tutaj również sprawdzą się prezenty o religijnym charakterze. Przykładowo możesz kupić medalik z krzyżykiem lub Biblię w obrazkach.

Organizujesz chrzciny? Interesują Cię torty na chrzest? W takim razie zainteresuje Cię cukiernia Torty Jak Marzenie – https://tortyjakmarzenie.pl/pl/c/Torty-na-chrzest/21. To artystyczna cukiernia, w której można zamówić wymarzony tort. Sprawdź ich realizacje lub zaproponuj własny projekt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *