Nowoczesne oświetlenie wnętrz – lampy włoskie

Wybór oświetlenia do domu powinien odbywać się już na etapie projektowania wnętrz, dzięki temu można uniknąć wielu błędów i rozplanować światło tak, aby sprzyjało naszym potrzebom oraz upodobaniom. Jakie oświetlenie do domu będzie najlepsze?

Oświetlenie domu w ciągu dnia

Pamiętajmy, że nasze oczy najlepiej tolerują światło dzienne, dlatego warto wpuścić go do wnętrz, jak najwięcej. Dobrym zabiegiem jest wykorzystanie przeszkleń na całej wysokości kondygnacji, dzięki temu przestrzeń będzie wydawała się przestronniejsza. Warto pomyśleć również o zastosowaniu dużych otworów okiennych, które będą wpuszczać do wnętrze więcej światła, co bardzo pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie, szczególnie jeżeli za oknem możemy podziwiać piękne widoki.

Jakie lampy są niezbędne po zmroku?

Zacznijmy od tego, że każde pomieszczenie musi posiadać lampę sufitową, która jest podstawowym oświetleniem. Wyjątek stanowi w tym wypadku sypialnia, tam można zrezygnować z żyrandola ze względu na to, że jest to pomieszczenie przeznaczone przede wszystkim do relaksu i snu.

Oświetlenie sufitowe powinno dobrze doświetlać cale wnętrze. Można zastosować lampy włoskiehttp://blue-light.com.pl/ – które są bardzo stylowe i doskonale współgrają z nowoczesnymi aranżacjami. Takie oświetlenie prezentuje się niezwykle efektownie, lampy włoskie mają proste, ale bardzo ciekawe, często nieoczywiste formy. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać bardziej ozdobne lampy na przykład kryształowe żyrandole, które będą nieco przełamywać koncepcję aranżacyjną. Wybór lamp jest ogromny, także każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Oświetlenie miejscowe

Lampa sufitowa to zdecydowanie za mało, warto zdecydować się na umieszczenie oświetlenia miejscowego. Takie lampy przydarzą się przede wszystkim w kuchni nad blatem roboczym, gdzie przyrządzamy posiłki, w łazience nad lustrem, gdzie codziennie szykujemy się do wyjścia oraz w jadalni.

Nie można zapominać również o lampach podłogowych, które stanowią doskonałą ozdobę, co więcej pełnią bardzo ważną funkcję użytkową. Takie lampy włoskie sprawdzają się w salonie, gdzie spędzamy bardzo dużo czasu odpoczywając, oglądając telewizję czy czytając książkę. Dają one bardzo nastrojowe światło, przy którym można nawet uciąć sobie małą drzemkę.

Kolejna rzecz to oświetlenie dekoracyjne. W tym wypadku należy stawiać na kinkiety, które są chyba najbardziej ozdobne. Sprawdzą się doskonale jako element dekoracyjny na ścianie, mogą na przykład doświetlać obraz, grafikę, meble czy rośliny, w zasadzie wszystko, co jest w pomieszczeniu, jeśli dobrze rozmieścimy takie oświetlenie.

Jaką rolę pełni oświetlenie we wnętrzu?

Oświetlenie to bardzo ważna kwestia w każdym domu czy mieszkaniu. Za pomocą światła można tak naprawdę kształtować przestrzeń. Dzięki źródłom światła można wydobyć z wnętrza to co najlepsze i ukryć to, czym niekoniecznie chcemy się chwalić. Bardzo ważne jest, to aby w każdym pomieszczeniu było kilka źródeł światła, dzięki temu pokoje będą bardziej praktyczne. Pamiętajmy, że kąt świecenia lampy zależy od kształtu klosza, ale również do żarówki. Ciekawym zabiegiem jest umieszczeniem w lampie różnych snopów światła, dzięki temu można wykorzystać oświetlenie do celów.

Na co zwrócić uwagę podczas doboru oświetlenia?

Wybierając lampy oraz żarówki do domu, warto mieć na uwadze kilka zasad, dzięki którym można będzie bez przeszkód funkcjonować po zmroku, co więcej będziemy mogli trochę zaoszczędzić. Stosujmy oświetlenie energooszczędne w miejscach, gdzie często zapalamy i gasimy światło np. w łazience czy przedpokoju. Obecnie dominują proste formy, dobrze sprawdzają się plafony, kinkiety oraz listwy, warto pomyśleć też o lampkach na biurko, stojących i nocnych. Bardzo modnym rozwiązaniem są też lampy loftowe stojące na trzech nogach, które dobrze sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych, ale nie tylko.

Wybór oświetlenia do domu wcale nie jest taką prostą sprawą, jak może się wydawać. Pamiętajmy, aby dokładnie przemyśleć rozmieszczenie oświetlenia, dzięki temu będzie mieszkało się nam komfortowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *